Reklama
Reklama

Uczniowie XII LO stworzyli mural przeciwko nienawiści i o tym, jak ludzie traktują zwierzęta

fot. staremiasto.poznan.pl
fot. staremiasto.poznan.pl

Najpierw zamalowali wulgarne i rasistowskie napisy na murach przejścia w pobliżu swojej szkoły. Potem stworzyli na nich dzieło sztuki.

Młodzież do akcji przygotowywała się miesiącami pod okiem Grzegorza Myćki z Uniwersytetu Artystycznego. - W działania zaangażowało się kilkunastu uczniów z szkolnego koła w XII LO, a także innych poznańskich szkół średnich, najpierw zamalowując wulgarne napisy szarą farbą a później tworząc mural - informuje Mikołaj przewodniczący szkolnego samorządu XII LO im. Marii Curie-Skłodowskiej, Mikołaj Babiak.

- Chcemy by to, co widnieje na ścianach nie raziło wulgarnością a uruchamiało refleksję i uważność na otaczającą rzeczywistość. Mamy także nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do uruchomienia kolejnych lokalnych działań zwiększających bezpieczeństwo osób tamtędy przechodzących - mówi Barbara Pniewska, psycholożka i opiekunka uczniów zaangażowanych w projekt.

Jest to o tyle istotne, że przejście łączące ulice Północną i Kutrzeby z Cytadelą nie raz było areną rozmaitych przestępstw - zarówno napadów rabunkowych, jak i tych na tle seksualnym. Graffiti powstałe w ramach akcji "Poznań bez nienawiści", według zapowiedzi uczniów, nie jest ostatnim. Nie jest to też jedyna zmiana, która czeka tę okolicę.

W pobliżu powstaje nowe osiedle, które całkowicie zmieni oblicze fyrtla. W planach jest też utworzenie w sąsiedztwie I ramy komunikacyjnej, a także nowej linii dla pociągów Kolei Wielkopolskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro