Reklama
Reklama

Polacy płacą za benzynę najwięcej od czterech lat

fot. Kiril Havezov/freeimages.com
fot. Kiril Havezov/freeimages.com

W ostatnich tygodniach gołym okiem widać wzrost cen na stacjach paliw.

Portal Interia.pl, powołując się na dane Komisji Europejskiej, informuje o poważnych wzrostach cen na całym rynku unijnym, także w naszym kraju.
15 kwietnia litr benzyny "95" kosztował w Polsce średnio 5,17 zł (w Poznaniu są stacje z cenami wyższymi nawet o 20 groszy na każdym litrze), co jest najwyższą ceną od października 2014 roku. Jeszcze na początku marca br. litr "95" kosztował ok. 50 groszy mniej.
Z kolei olej napędowy kosztuje średnio 5,15 zł i po raz pierwszy od pół roku jest tańszy od benzyny.
Paliwo (bez podatków) jest w Polsce średnio tylko o 1 eurocent droższe niż w reszcie Unii. Interia.pl wskazuje, że źródła podwyżek należy szukać daleko od Europy. W USA kilka miesięcy temu była spora nadpodaż ropy, co odbiło się na niskich cenach na światowych rynkach. Teraz jednak popyt na surowiec wyraźnie wzrósł, doszło też do kilku nieprzewidzianych wyłączeń rafinerii.
Nie bez znaczenia pozostają działania państw grupy OPEC, które od kilku tygodni znacznie ograniczają wydobycie, windując dzięki temu ceny. Na rynku brakuje również surowca z Wenezueli, pogrążonej w kryzysie humanitarnym spowodowanym rządami socjalistów.

Spadają zapasy, więc rośnie cena i zyski przedsiębiorstw produkujących paliwa: marża na przerobie jednej baryłki (ok. 159 litrów) podskoczyła z 5 do 20 dolarów.

Według analityków w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się obniżek cen paliw.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro