Reklama

Poznań: co zrobić z dzieckiem podczas strajku nauczycieli?

Na razie nie wiadomo czy i jak długo mogą strajkować nauczyciele.

Według informacji dostępnych w piątek po południu na 251 poznańskich szkół i przedszkoli za strajkiem opowiedziało się około 80 procent. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem niewykluczone, że w poniedziałek okaże się, że placówek, które przystąpiły do strajku jest więcej.

Miasto zapowiedziało, że zrobi wszystko, by pomóc w tym czasie rodzicom. ofertę zajęć dla uczniów, na czas nauczycielskiego protestu, przygotowały poznańskie instytucje kultury i sportu. Jednak,aby zapewnić opiekę dla 70 tysięcy uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli, a jak już w piątek informowali przedstawiciele miasta jest to niewykonalne. Nie wszystkie z 20 instytucji, kultury są w stanie zapewnić uczniom opiekę w pełnym wymiarze godzin. Pełna listę zajęć dla dzieci i młodzieży można znaleźć tutaj.

Zgodnie z prawem, w przypadku gdy szkoła lub przedszkole jest zamknięte (także w związku ze strajkiem), rodzic dziecka do lat 8 może wziąć na ten czas wolne w pracy oraz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy - przypominają miejscy urzędnicy.

Ponadto jak już wcześniej informowaliśmy od dziś uruchomiona została specjalna infolinia. Pod nr tel. w godzinach od 7:30 do 20:00 (w niedziele od 12:00 do 20:00) pracownicy Wydziału Oświaty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą udzielać informacji na temat strajku (tego, jakie szkoły protestują oraz alternatywnej oferty zajęć dla dzieci). W tych samych godzinach informacji rodzicom udzielać będą także pracownicy Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44.

Są placówki, które mimo przystąpienia do strajku nadal będą zajmować się dziećmi. To jednak niewielka liczba. W większości szkół i połowie przedszkoli nauczyciele zamierzają odmówić prowadzenia jakichkolwiek zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Tutaj przedstawiliśmy wykaz szkół, które w piątek po południu deklarowały udział w strajku.

Co ważne jeśli dojdzie do strajku placówki oświatowe nie będą zamknięte. Nauczyciele będą obecni w budynkach i choć odmówią prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych rodzice będą mogli uzyskać informacje bezpośrednio w szkole i przedszkolu.

W związku z zapowiedzianym strajkiem nauczycieli i licznymi pytaniami informacje dla rodziców na swojej stronie zamieściło też Kuratorium Oświaty. W informacji możemy między innymi przeczytać, że "do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku" i, że "Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia". Pełną treść informacji można znaleźć tutaj.

  • Aktualizacja
    niedziela, 7.04.2019 r., godz. 22.17
    Aktualizacja
    niedziela, 7.04.2019 r., godz. 22.17
    Nie ma porozumienia rządu z nauczycielami. Porozumienie podpisała jedynie Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Na przedstawione propozycje nie zgodziły się Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Jak ogłosił na Twitterze prezes ZNP Sławomir Broniarz od 8 kwietnia nauczyciele rozpoczynają strajk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
27℃
18℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
19.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro