Reklama
Reklama

Poznań zmarginalizowany w Związku Miast Polskich, ale ma swojego przedstawiciela w zarządzie Unii Metropolii Polskich

fot. Jacek Jaśkowiak/FB
fot. Jacek Jaśkowiak/FB

Jacek Jaśkowiak wraz z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz dołączył do zarządu UMP. Jej prezesem został włodarz Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Dla polskich samorządów to będzie bardzo ważny i trudny rok. Dziękuję za zaufanie - napisał na swoim oficjalnym facebookowym koncie Jacek Jaśkowiak, informując przy okazji o nowym układzie w Unii Metropolii Polskich. Miejsce w zarządzie utrzymali: prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Szczecin Piotr Krzystek oraz skarbnik Warszawy Mirosław Czekaj. Nowe postaci w zarządzie UMP to właśnie Dulkiewicz i Jaśkowiak.

Niedawno prezydent Jaśkowiak zrezygnował z udzielania się w Związku Miast Polskich i oddelegował doń przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza. Na zgromadzeniu ZMP wybrano zarząd organizacji oraz komisję rewizyjną. W obu zabrakło miejsca dla przedstawiciela stolicy Wielkopolski. To prestiżowa porażka Poznania, zwłaszcza, że to właśnie nad Wartą ma się odbyć kolejny zjazd związku.

Unia Metropolii Polskich to organizacja, która działa na prawach fundacji. Została założona w 1990 r. na wniosek włodarzy 5 największych miast w kraju, jako: "forum solidarności władz metropolitalnych w działaniach zmierzających do sieciowego powiązania miast postkomunistycznych z demokratycznymi miastami Europy i świata". Dziś zrzesza 12 polskich miast. Są to Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro