Reklama
Reklama

Poznań przygotowuje się do strajku nauczycieli

fot. archiwum
fot. archiwum

W placówkach oświatowych na terenie całego kraju trwają referenda strajkowe. Ich wyniki nie pozostawiają złudzeń. Zamknięte szkoły i przedszkola oraz odwołane egzaminy to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe tygodnie.

Konflikt pomiędzy nauczycielami a rządem wciąż przybiera na sile, a strona rządowa niewiele robi, aby go załagodzić - Zwracam się do wszystkich nauczycieli o to, by przy swoich uczniach, dzieciach byli. By razem z nimi emocjonowali się tylko i wyłącznie tym, że trzeba jak najlepiej napisać egzamin - zaapelowała do nauczycieli Anna Zalewska, minister edukacji.

Egzaminy gimnazjalne mają rozpocząć się 10 kwietnia. Początek strajku wyznaczono na 8 kwietnia - Apelujemy do pani minister, aby rzeczywiści pozwoliła nam być na tych egzaminach. Stawiamy jednak pewne warunki. To znaczy godne wynagrodzenie. Pani minister od jakiegoś czasu straciła prawo nazywania nas koleżankami, dlatego, że sposób w jaki traktuje grupę, z której wyszła, jest nie do zaakceptowania - mówi Izabela Lorenz - Sikorska z NSZZ Solidarność.

W tej chwili w większości placówek oświatowych na terenie Wielkopolski trwają referenda strajkowe. W tych już zakończonych nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem. Zamknięcie szkół wydaje się w tej chwili nieuniknione, a przygotowują się do niego władze Poznania - Będziemy starali się zorganizować alternatywne zajęcia dla uczniów w instytucjach miejskich, a także przy udziale NGO-sów - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który jednocześnie zwraca się do rodziców - Rodzice muszą być przygotowani na to, że jeżeli ten strajk będzie miał charakter masowy, a wszystko na to wskazuje, to spora część z nich będzie musiała wziąć opiekę nad dziećmi.

Strajk nauczycieli popierają też uczniowie. Dwa dni temu opublikowano list otwarty napisany przez uczniów - Chcieliśmy pokazać, że młodzież rozumie, że młodzież wspiera i młodzież chce pomagać. Bo widzimy jaka jest sytuacja, widzimy, że nauczyciele nie są słuchani - mówi Kacper Nowicki z XVII LO w Poznaniu.

Na terenie Poznania protest prowadzą wspólnie ZNP i Solidarność.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
19.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro