Episkopat przeciwko liberalizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę
Konferencja Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie wyraziła swoje zaniepokojenie pojawiającymi się informacjami na temat możliwej liberalizacji ustawy o zakazie handlu.
Od jesieni ubiegłego roku pojawiają się informacje, że partia rządząca może zdecydować się na liberalizację obowiązującej od marca ubiegłego roku ustawy. Przemawiać za liberalizacją ma rosnąca liczba przeciwników zakazu oraz to, że z wielu badań wynika, że zakaz uderzył przede wszystkim w niewielkich przedsiębiorców prowadzących małe sklepiki. Jesienią doszło do tego, że PiS wstrzymał prace nad ustawą, która miała doprowadzić do uszczelnienia zakazu i ograniczyć między innymi działalność tzw. punktów pocztowych.
Ostatnio jednak temat powrócił, a sam premier przyznał, że problem istnieje -Wyobrażam sobie różne rozwiązania, ale jakie, to trzeba jeszcze poczekać - komentował Mateusz Morawiecki na antenie TVN24.pl. W tej sprawie wypowiadali się też przedstawiciele handlowców, związkowcy, a teraz głos postanowił zabrać Kościół.
-Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz - czytamy w opublikowanym stanowisku Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi powołują się na swoje badania, choć nie podają ich wyników - Jak wykazują opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego - obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
Hierarchowie Kościoła chcą doprowadzenia istniejących przepisów do ich ostatecznej formy, czyli zamknięcia sklepów we wszystkie niedziele, co zgodnie z planem powinno nastąpić w 2020 roku -Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji. Pokój niedzieli wolnej od pracy i wolnej od zajęć szkolnych to szansa na wzmacnianie wspólnoty rodzinnej, lokalnej i narodowej tożsamości.
Najpopularniejsze komentarze