Reklama
Reklama

Ogromne dotacje na lokalne drogi. Do wielkopolskich samorządów spłyną setki milionów zł

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Wielkopolska jest trzecim największym beneficjentem rządowego Funduszu Dróg Samorządowych po Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Aż 377 mln zł dostaną do rozdysponowania wielkopolskie samorządy na poprawę lokalnej infrastruktury. Program obejmuje zarówno budowę nowych dróg, jak i przebudowę oraz remont tych istniejących. W ramach funduszu samorządy mogą się również ubiegać o 30-milionowe dotacje na duże wieloletnie projekty.

- Do tej pory nigdy na taką skalę żaden rządowy program nie zasilił kont gmin i powiatów - zaznacza wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann. I rzeczywiście - od 2015 r. wsparcie państwa dla samorządów w obszarze infrastruktury sukcesywnie rośnie. W 2017 roku urząd wojewódzki w Poznaniu rozdysponował 64 mln zł, a rok później już ponad 104 mln zł. Tym razem mamy do czynienia z pulą większą ponad 3,5 raza niż roku ubiegłym.

Zgłoszone przez samorządy wnioski o dofinansowanie oceni komisja powołana przez wojewodę, który ustala szczegółowe kryteria oraz wzór wniosku. - Kryteria przedstawimy w najbliższych dniach. Aby ułatwić samorządom składanie wniosków, już 12 marca odbędzie się spotkanie konsultacyjne - dodaje Zbigniew Hoffmann.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro