Nadzór budowlany sprawdził poznańskie kamienice. W większości stwierdzono nieprawidłowości
Niezbyt korzystne wnioski płyną z wyników kontroli stanu poznańskich kamienic.
Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru dla Miasta Poznania od 2007 roku regularnie sprawdzają sposób utrzymania i stan techniczny budynków w stolicy Wielkopolski. Często powstały one jeszcze przed II Wojną Światową lub krótko po jej zakończeniu. Przez ostatnich 11 lat skontrolowano w sumie 2024 obiekty.
- W zakresie kontroli przeprowadzanych głównie z inicjatywy pracowników Inspektoratu, w 2018 roku skontrolowano 58 poznańskich kamienic. Przedmiot kontroli obejmował, oprócz oględzin technicznych, sprawdzenie, czy właściciele lub zarządcy budynków przeprowadzają okresowe przeglądy stanu technicznego oraz czy wykonują zalecania zawarte w protokołach z takich przeglądów - tłumaczy Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
- Powyższy katalog usterek, niewiele różni się od nieprawidłowości stwierdzonych w latach ubiegłych. Świadczy to o tym, że wielu właścicieli i zarządców nie przeprowadza nie tylko podstawowych robót remontowych, ale także bieżącej konserwacji. Niestety ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo zarówno użytkowników budynków, jak i przechodniów. Zaniedbania te obniżają również walory estetyczne, często bardzo ciekawych i cennych architektonicznie, obiektów - podkreślił Paweł Łukaszewski.
Inspektorzy nadzoru budowlanego przypominają, że bezpieczeństwo użytkowników obiektów budowlanych odpowiada ich właściciel (współwłaściciele) lub zarządca.