Reklama
Reklama

Wielkopolscy policjanci zabezpieczyli mienie warte 20 mln zł i zatrzymali kolejne 9 osób z gangu wyłudzającego unijne dotacje

fot. cbsp.polcija.pl
fot. cbsp.polcija.pl

W ramach zintegrowanych działań CBŚP, KWP i prokuratury w Poznaniu przeszukano 140 siedzib firm i mieszkań podejrzanych. Zatrzymano już 31 osoby.

Grupa działała na przełomie 2017 i 2018 roku w Poznaniu, w Warszawie i innych miastach na terenie Polski. - Sprawa zaczęła się we wrześniu 2018 roku, kiedy to do śledczych dotarła informacja, z której wynikało, że mogło dojść do popełnienia przestępstw przy zawieraniu umów o pożyczki ze środków Unii Europejskiej. Informacje te potwierdzili policjanci z Zarządu w Poznaniu CBŚP. W toku śledztwa zakwestionowano udzielenie 130 pożyczek dla 100 firm. Jak ustalono przedmiotem tych pożyczek były środki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego - czytamy w komunikacie CBŚP.

W grudniu, dzięki gigantycznej zintegrowanej akcji policji i CBŚP, w której brało udział 300 funkcjonariuszy, udało się rozbić grupę podejrzaną o wyłudzanie środków z unijnych funduszy. Przeszukano wówczas ponad 140 obiektów, w tym siedziby firm i mieszkania podejrzanych, zatrzymano 22 osoby. Teraz ta liczba powiększyła się o kolejne 9 nazwisk, a suma wyłudzonych pieniędzy urosła już do 80 mln zł.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu policjantów i prokuratorów ujawniono majątek należący do podejrzanych w postaci kilkudziesięciu nieruchomości, kilkunastu samochodów oraz pieniędzy na rachunkach bankowych. W efekcie czego zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 20 milionów złotych. Zabezpieczenia majątkowe mają na celu naprawienie szkód oraz pokrycie ewentualnych grzywien. Policjanci odzyskali również towary będące przedmiotami pożyczek zawartych przez tzw. "słupy", których wartość szacowana jest na kilka milionów złotych - piszą policjanci z CBŚP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro