Reklama
Reklama

Rząd chce rozszerzyć kompetencje straży miejskich. Strażnicy mogą dostać broń

fot. SMP
fot. SMP

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rząd zastanawia się nad kwestią rozszerzenia kompetencji Straży Miejskich. Formacja miałaby stać się lokalną Służbą Ochrony Państwa.

Temat bezpieczeństwa samorządowców pojawił się w trakcie spotkania roboczego strony rządowej i samorządowej, w którym uczestniczyłwiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Samorządowcom zaprezentowano ekspertyzy sporządzone przezNarodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. W jednej z nich - sporządzonej przez dr Norberta Szczęcha - pojawia się między innymi rekomendacja dopisania do kompetencji straży miejskich ochrony bezpieczeństwa publicznego. Strażnicy zajmujący się ochroną samorządowców otrzymaliby broń, a ich wyszkoleniem miałaby się zająć Służba Ochrony Państwa.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Strona rządowa czeka teraz na opinię samorządowców -Modele funkcjonowania policji municypalnych na świecie są różne, pytanie, jak widzi to nasz samorząd. Sytuacja po śmierci prezydenta Adamowicza wymogła dyskusje na temat funkcjonowania straży miejskich. Nie uciekamy od tej dyskusji i chcemy poznać oczekiwania strony samorządowej. Potem będziemy dyskutować o ewentualnych zmianach - mówi w rozmowie z Dziennikiem. Gazetą Prawną wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Samorządowcy na razie podchodzą do tematu ostrożnie -Umówiliśmy się, że do końca marca ogólnopolskie korporacje samorządowe wypowiedzą się, co sądzą na temat wzmocnienia kompetencji straży miejskich o ochronę lokalnych włodarzy. Rząd dostarczy swoje materiały. Musi też zdecydować, czy Służba Ochrony Państwa pomoże przy szkoleniu strażników. Chcemy też, by Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zrobił kolejną ekspertyzę dotyczącą tego, na ile dzisiejsze przepisy pozwalają realizować ochronę osobistą samorządowców. Autorzy analiz przedstawionych nam na spotkaniu nie są zgodni co do tego, jak głęboko należałoby zaingerować w obowiązujące przepisy. Przydałoby się to jednoznacznie rozstrzygnąć - opowiada jeden z uczestników spotkania z wiceministrem.

Na razie nie wiadomo, kiedy ewentualne zmiany mogłyby wejść w życie, ale DGP spekuluje, że nie wydarzy się to w obecnej kadencji Sejmu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro