Reklama

Blisko 90% gospodarstw domowych ma przynajmniej jedno auto. Polacy wciąż uznają samochód za symbol statusu społecznego

zdj. ilustracyjne | fot. Adam/archiwum

Portal Transport Publiczny opublikował wyniki badań dotyczących transportowych zwyczajów Polaków. Wynika z nich, że blisko 90% gospodarstw domowych w Polsce dysponuje samochodem, który wciąż uznawany jest za symbol statusu społecznego właściciela.

Badanie "Transportowe zwyczaje Polaków" było przeprowadzone przez Biostat na zlecenie Busradar.pl. Teraz dziennikarze portalu Transport Publiczny przyjrzeli części badania dotyczącej transportu indywidualnego i stosunku Polaków do samochodów. Okazuje się, że dziś 86,6% gospodarstw domowych dysponuje przynajmniej jednym samochodem. To jednak nie wszystko. Dziś jeden samochód nie jest niczym nadzwyczajnym, a dwa samochody w gospodarstwie domowym ma już 1/4 Polaków. Co setny Polak ma 4 lub więcej samochodów.

Z danych przytoczonych przez portal wynika, że w 2017 roku w Polsce było zarejestrowanych ponad 28,5 mln samochodów, w tym 22 mln samochodów osobowych. Natomiast z danych Eurostatu (z 2016 roku) wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 571 aut osobowych. To więcej niż w Niemczech (551), Hiszpanii (492) i Francji (479).

Choć samochód jest w większości gospodarstw domowych, to wciąż uznawany jest przez Polaków za symbol statusu społecznego. 46% badanych zgadza się ze stwierdzeniem "Auto świadczy o statusie społecznym właściciela". Co ciekawe, takie zdanie mają również najmłodsi badani. W grupie 26-35 lat zgadza się z nim 53,1%, a w grupie 18-25 49,8% badanych.

Najwięcej, bo aż 48,4% badanych dysponuje autem, które ma 9 i więcej lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
0℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro