Reklama
Reklama

Na porzucone hulajnogi na chodnikach narzekają niewidomi: "to poważne zagrożenie dla zdrowia"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Porozrzucane po całym mieście hulajnogi to zagrożenie dla zdrowia - alarmują niewidomi.

O pojazdach firmy Lime, które pojawiły się na poznańskich chodnikach w grudniu, piszemy na naszych łamach regularnie. Niestety, głównie ze względu na kolejne zniszczone egzemplarze i ich pozostawianie w miejscach utrudniających życie pozostałym użytkownikom chodników. Hulajnogi działają w systemie bezstacyjnym, co z jednej strony oznacza swobodę, ale z drugiej wymaga od osób z nich korzystających przynajmniej minimum wyobraźni.

Okazuje się jednak, że dla niektórych pozostawiona na środku chodnika hulajnoga oznacza znacznie większe problemy niż konieczność wykonania kilku dodatkowych kroków.

- Choć samo rozwiązanie wydaje się być interesującą alternatywą dla miejskich rowerów, to dla nas, osób niewidomych i słabowidzących urządzenia pozostawiane właściwie gdzie popadnie, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia
- przekonuje Polski Związek Niewidomych.

Organizacja nie ukrywa, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest dobra wola użytkowników. - Przede wszystkim jesteśmy przekonani o tym, że społeczeństwo, ludzi obok nas, potencjalnych użytkowników tych jednośladów powinno się edukować w tej sprawie, tłumaczyć, jakie zagrożenia wynikają z pozostawiania hulajnóg na chodnikach naszych miast - napisano w oświadczeniu.

Do sprawy pozostawiania hulajnóg w nieodpowiednich miejscach już w grudniu odniósł się operator systemu. - Zachęcamy użytkowników do pozostawiania hulajnóg w miejscach, w których nie będą przeszkadzały ani stwarzały zagrożenia. Dzięki modułowi GPS położenie jest monitorowane, a rozładowane urządzenia są zbierane na noc, w razie potrzeby serwisowane i rano ustawiane w bezpiecznych miejscach - informowało biuro prasowe Lime.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro