Reklama

Zakon chrystusowców złożył kasację do Sądu Najwyższego. Chodzi o milionowe zadośćuczynienie dla ofiary zakonnika-pedofila

Jesienią ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu przyznał ofierze pedofila milion zł zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznej renty.

O nowej odsłonie sprawy 13-letniej Kasi, która przez kilka miesięcy była więziona i gwałcona przez zakonnika z Towarzystwa Chrystusowego, Romana B. donosi serwis Radia Zet. Przypomnijmy, że opisywane wydarzenia miały miejsce w 2006 i 2007 r. W styczniu 2018 r. poznański Sąd Okręgowy przyznał Kasi odszkodowanie w wysokości miliona zł i 800 zł miesięcznej renty. Kilka miesięcy ten wyrok został podtrzymany przez poznański Sąd Apelacyjny.

- Były już zakonnik dokonał tych haniebnych przestępstw na własny rachunek - takie jest stanowisko chrystusowców, wyrażone przez pełnomocnika towarzystwa, adwokata Krzysztofa Wyrwy. Prawnik zakonu tłumaczy też, że ksiądz miał dbać o dobro dzieci, a nie je molestować, w dodatku przełożeni nie wiedzieli o jego czynach, więc trudno tu mówić o odpowiedzialności zakonu. Sprawą, jego zdaniem, powinien zająć się Sąd Najwyższy, z uwagi na to, że jest ona precedensowa i ma ogromne znaczenie dla wyników podobnych spraw w przyszłości.

Roman B. został skazany na 4 lata pozbawienia wolności, a także usunięty z zakonu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro