Reklama
Reklama

Przysięga wojskowa na pl. Wolności

fot. Paweł Olejnik

Przysięgę złożyło 240 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 mszą św. w poznańskiej farze, po czym nastąpił przemarsz wojsk na plac Wolności, gdzie o godzinie 16:00 dokonało się zaprzysiężenie 240 żołnierzy.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Minął rok dynamicznego procesu formowania wielkopolskiej brygady. Udało się spełnić szereg trudnych wyzwań i szeroko pojętych ambicji. Brygada uruchomiła dwa bataliony lekkiej piechoty: w Lesznie i Śremie. Do historii przeszły już trzy przysięgi wojskowe. Obecnie trwa szkolenie poligonowe na Biedrusku, a przed nami wielkie przedsięwzięcia z historycznym tłem - komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT

Oprócz pokaźnej liczby oliwkowych beretów, które już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na Palcu Wolności w Poznaniu, wielkopolska brygada wraz z wojewodą przygotowała szereg atrakcji. Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg LEOPARD 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone ROSOMAK - z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17 Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zapowiadała Anna Szymaniak rzecznik 12. WBOT.

Po głównych uroczystościach odbyła się historyczna inscenizacja, w której wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski. Można było zobaczyć rekonstrukcję historyczną przysięgi z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Jak już wcześniej informowaliśmy w związku z wydarzeniami na placu Wolności już od piątku kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami. Szczegóły tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
2.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro