Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 12
Reklama

Przysięga wojskowa na pl. Wolności

j
sobota, 26.01.2019 r.
godz. 18.15
j | sobota, 26.01.2019 r., godz. 18.15
Przysięga wojskowa na pl. Wolności
fot. Paweł Olejnik

Przysięgę złożyło 240 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
17°C 1012 hPa

 Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 mszą św. w poznańskiej farze, po czym nastąpił przemarsz wojsk na plac Wolności, gdzie o godzinie 16:00 dokonało się zaprzysiężenie 240 żołnierzy.

Minął rok dynamicznego procesu formowania wielkopolskiej brygady. Udało się spełnić szereg trudnych wyzwań i szeroko pojętych ambicji. Brygada uruchomiła dwa bataliony lekkiej piechoty: w Lesznie i Śremie. Do historii przeszły już trzy przysięgi wojskowe. Obecnie trwa szkolenie poligonowe na Biedrusku, a przed nami wielkie przedsięwzięcia z historycznym tłem - komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT

Oprócz pokaźnej liczby oliwkowych beretów, które już w najbliższą sobotę będzie można zobaczyć na Palcu Wolności w Poznaniu, wielkopolska brygada wraz z wojewodą przygotowała szereg atrakcji. Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg LEOPARD 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone ROSOMAK - z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17 Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – zapowiadała Anna Szymaniak rzecznik 12. WBOT.

Po głównych uroczystościach odbyła się historyczna inscenizacja, w której wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski. Można było zobaczyć rekonstrukcję historyczną przysięgi z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Jak już wcześniej informowaliśmy w związku z wydarzeniami na placu Wolności już od piątku kierowcy musieli się liczyć z utrudnieniami. Szczegóły tutaj.

Reklama