Reklama
Reklama

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie nauczycieli

fot. Piotr
fot. Piotr

Do części dyrektorów szkół dotarły już pisma ZUS w celu przeprowadzenia kontroli zasadności zwolnień lekarskich.

ZUS zawsze przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich, jeżeli otrzymuje sygnały także te od pracodawców, że jakieś zwolnienie budzi wątpliwości, co do zasadności, bądź wykorzystywania takiego zwolnienia - tłumaczy w rozmowie z WTK Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Poznaniu. Pracodawca, a szkoły są to duzi pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej dwudziestu pracowników, mają obowiązek przeprowadzania kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, natomiast kontrolę zasadności zwolnień lekarskich przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dodaje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli otrzymuje sygnały, w tym także sygnały od pracodawców, że pewne nieprawidłowości mogą występować - wówczas takie kontrole przeprowadza - kończy.

Jak już wcześniej informowaliśmy od nowego roku problem masowych L4 w placówkach szkolnych powrócił. Niemal każdego dnia do strajku przyłączają się kolejne szkoły i przedszkola.

W połowie grudnia poznańscy nauczyciele przystąpili do ogólnokrajowego protestu w formie masowego wysyłania listów do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej z żądaniem podwyżki wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lutego przyszłego roku.Problem w oświacie polega na tym, że ludzie wolą odejść niż powalczyć -mówiła w grudniu w Izabela Lorenz-Sikorska przewodnicząca OM POiW RW.Liczba wolnych etatów świadczy o tym, że nam jest trudno wyjść na ulice. Wychowując uczniów mówimy, że należy pewne rzeczy rozwiązywać na drodze dialogu, żeby przestrzegać prawa, pewnych norm, więc trudno żebyśmy palili opony - mówiła. Ale mamy problem kto będzie uczył te dzieci - być może rodzice- dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Odnotowano pierwszy upał w tym roku w Polsce. Pod Poznaniem
27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
12.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro