Reklama

W światowym rankingu jakości życia Poznań znalazł sie na 116. miejscu i ustępuje tylko jednemu polskiemu miastu

fot. Piotr Kubasiewicz
fot. Piotr Kubasiewicz

Międzynarodowy serwis Numbeo opublikował zestawienie dotyczące jakości życia w poszczególnych miastach na całym świecie.

Zestawienie serwisu opiera się na empirycznych i wymiernych danych - nie ma więc w nim mowy o trudnych do uchwycenia czynnikach, takich jak dostęp do kultury lub ogólna szczęśliwość. Uwzględnione zostały za to: siła nabywcza, zanieczyszczenie powietrza, ceny mieszkań, koszty życia, bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, korki, ogólne uwarunkowania klimatyczne. Tak skonstruowane zasady premiują stolicę Australii, która została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. Na drugiej lokacie znalazło się holenderskie Eindhoven. Ostatnią pozycję na podium zajmuje amerykańskie Raleigh, w stanie Północna Karolina.

Poznań w rankingu Numbeo znalazł się na 116. miejscu i ustępuje jedynie jednemu polskiemu miastu, mianowicie Gdańskowi, który został sklasyfikowany na 88 lokacie. To nie jedyne miejskie ośrodki znad Wisły zestawione przez Numbeo, ale wszystkie one uplasowały się niżej. Mowa o Warszawie (127.), Wrocławiu (137.) i Krakowie (144.). Pomiędzy polskimi liderami rankingu znalazły się takie metropolie, jak Brno, Zagrzeb, Wilno, Las Vegas, Birmingham, Tel-Awiw, Miami, czy Madryt.

Zestawienie można zobaczyć pod tym linkiem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro