Reklama
Reklama

W Belwederze uroczyście otwarto nową stronę IPN-u poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu

fot. pw.ipn.gov.pl
fot. pw.ipn.gov.pl

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie m.in. z Archiwum Państwowym w Poznaniu, stworzyło serwis poświęcony zrywowi Wielkopolan.

Od piątku, pod adresem pw.ipn.gov.pl, znaleźć można nowoczesny serwis, który pozwala na zebranie i uporządkowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. - Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą będzie otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu - czytamy w informacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Na stronie jest m.in. kalendarium wydarzeń Powstania Wielkopolskiego, opis bohaterów biorących w nim udział, podstrona z dokładnym rysem historycznym, a także czytelnia zawierająca publikacje dotyczące największego zwycięskiego zrywu niepodległościowego Polaków.

To nie jedyny nowy byt w sieci, który pojawił się wraz z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania wielkopolskiego. Stronę poświęconą tej tematyce postawiło także Archiwum Państwowe. - Cyfrowe Archiwum Powstania Wielkopolskiego ma umożliwić odnajdywanie w przystępny sposób materiałów archiwalnych poprzez wyszukiwanie nazwisk, miejscowości lub dowolnych innych haseł indeksowych. W katalogu znajduje się obecnie niemal 18 tys. opisów poszczególnych jednostek archiwalnych oraz poszczególnych stron z tych jednostek. Dodatkowo indeks zawiera 32 tys. nazwisk zweryfikowanych Powstańców - piszą archiwiści. Strona jest dostępna pod adresem: appwn.nazwa.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro