Reklama

Premier Morawiecki w Poznaniu: bez Powstania Wielkopolskiego nie byłoby zwycięstwa 1920 roku i Solidarności

Premier Mateusz Morawiecki i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas składania kwiatów na mogile generała Taczaka | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Premier Mateusz Morawiecki i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas składania kwiatów na mogile generała Taczaka | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W czwartkowy poranek w Poznaniu pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu uczestniczył w odsłonięciu Tablicy Wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - To wielka i wspaniała okoliczność, stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które budowało Rzeczpospolitą. Jesteśmy spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków. W Wielkopolsce pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne. Powszechność tego zrywu zaskoczyła zaborców - mówił premier w swoim przemówieniu.
Szef rządu podkreślał m.in. doskonałą organizację oddziałów powstańczych i wpływ walk sprzed stu lat na obecny kształt państwa. - Wymiar walki Powstańców o Rzeczpospolitą powinien pokazywać jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to droga na oślep - stwierdził.
- Stoimy jako świadkowie i spadkobiercy Powstańców ze zobowiązaniem walki o lepszą Polskę, która marzyła się wówczas powstańcom. Pokazali oni swoją skuteczność, zdobywając choćby lotnisko Ławica - kontynuował.

Premier Morawiecki mówił również o zasługach Powstańców w czasie wojny polsko-bolszewickiej. - Bez tego powstania nie byłoby zwycięstwa roku 1920, a w jakiejś ciągłości, ja to wyraźnie widzę, nie byłoby również Solidarności.

- Dzisiaj wszyscy jesteśmy Powstańcami Wielkopolskimi. Dziękujemy, że wywalczyliście dla nas Polskę - zakończył szef rządu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro