Reklama
Reklama

Warta zmieni się nie do poznania. Już za dwa lata z jej śródmiejskich brzegów znikną betonowe opaski. Zastąpi je drewno i naturalny kamień

fot. poznan.pl
fot. poznan.pl

Miasto Poznań otrzyma dofinansowanie na rewaloryzacje koryta Warty. Inwestycja będzie kosztować 30 mln zł, z czego 85% pochodzi z unijnych dotacji.

Już za kilka lat Warta na odcinku śródmiejskim może mieć diametralnie inne oblicze. W poniedziałek została podpisana umowa pomiędzy zastępcą prezydenta, Mariusz Wiśniewski i marszałek wielkopolski, Marek Woźniak podpisali umowę na dofinansowanie modernizacji umocnień na poznańskim odcinku rzeki. Wygląda więc na to, że pora pożegnać się z betonowymi opaskami okalającymi Wartę w Poznaniu od lat 60.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Po modernizacji brzegi mają być bezpieczniejsze i bardziej przyjazne. Projekt obejmuje odcinek od mostu Przemysła, do rozwidlenia za mostem Rocha. - Opaski betonowe okalające brzegi Warty zostaną zastąpione koszami i materacami gabionowymi, które będą wypełnione kamieniem i wzmocnione drewnianą palisadą, czyli materiałem bardziej przyjaznym środowisku. Przy tej okazji wyremontujemy także istniejące schody, tarasy oraz slipy, które z racji lat są już popękane i zniszczone. Zmodernizujemy również wyloty kanalizacyjne - zapowiada Wiśniewski. Nowe brzegi mają też być bardziej ekologiczne. Dotychczas beton nie pozwalał na prawidłową filtrację wody. Wykorzystanie proekologicznych materiałów rozwiązuje ten problem.

Projekt będzie odbywał się etapami. Podpisana w poniedziałek umowa zapewnia finansowanie pierwszego z nich. - O dofinansowanie na realizację drugiego etapu prac zamierzamy wystąpić do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Betonowe brzegi Warty nie należą do miasta, są własnością Skarbu Państwa - tłumaczy Wiśniewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.61 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro