Reklama
Reklama

Miasto na temat spalarni: "groźniejsze dla zdrowia może być grillowanie, czy pokaz fajerwerków"

fot. SUEZ
fot. SUEZ

Zdaniem miasta wyniki prowadzonych kontroli w tym zakresie pokazują, że spalarnia to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie - jest bezpieczna i spełnia wszelkie obowiązujące normy.

Przypomnijmy, że właśnie trwa zlecona przez wojewodę Zbigniewa Hofmanna kontrola spalarni. Obejmuje ona sprawdzenie przestrzegania przepisów ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ochrony powietrza, gospodarki odpadami i ochrony przed hałasem. Czynności mają charakter prewencyjny i spowodowane są m.in. dokuczającym Poznaniu problemem smogu.

Do tematu odnieśli się miejscy urzędnicy. Na swojej stronie internetowej miasto przekonuje, że poznańska spalarnia jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zgodnie z badaniami naukowców nowoczesne instalacje, takie jak ITPOK, nie zagrażają środowisku, czego przykładem mają być między innymi raporty i publikacje profesora Tadeusza Pająka z Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska krakowskiej AGH. Zdaniem profesora dziś spalarnie emitują znacznie mniej szkodliwych substancji niż np. samochody czy domowe paleniska.

Bardzo ciekawe porównanie opublikowała też Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska. Wynika z niego, że 15-minutowy pokaz sztucznych ogni w Londynie w 2000 roku (kiedy zużyto około 35 ton materiałów pirotechnicznych), doprowadził do powstania większej ilości zanieczyszczeń powietrza, niż byłaby w stanie wyemitować tamtejsza spalarnia odpadów, gdyby działała nieprzerwanie przez 120 lat. A spala niemało, bo aż 420 tysięcy ton odpadów rocznie - informują miejscy urzędnicy.

Bardzo szkodliwe okazuje się także grillowanie. Jak zauważają w swoich badaniach naukowcy z Instytutu Chemii Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej, zjadając 200 gramów grillowanego mięsa, pochłaniamy dawkę dioksyn równą 1,2-3 ng. To tyle, ile można wchłonąć siedząc na kominie spalarni przez nawet 4 dni - dodają.

Zdaniem miejskich urzędników w poznańskiej ITPOK już od pierwszego dnia funkcjonowania wdrożone zostały restrykcyjne zasady postępowania i zarządzania środowiskiem w sposób zgodny z przepisami prawa. Z aktualnych odczytów, które każdy z mieszkańców może na bieżąco monitorować na stronie spalarni, wynika, że instalacja emituje zanieczyszczenia, kilkukrotnie mniejsze od norm.

Wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu mają być znane w styczniu przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro