Ulica 23 Lutego zastąpiła ulicę Janiny Lewandowskiej
Po wielomiesięcznych bojach ostatecznie przywrócono nazwę ulicy 23 Lutego. To efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego.
Przypomnijmy, że do zmiany nazwy doprowadził wojewoda Zbigniew Hoffman, który uznał, że nazwa 23 Lutego związana jest z wkroczeniem Armii Czerwonej do Poznania, a w związku z tym podlega tzw. dekomunizacji. Miasto zaakceptowało decyzję wojewody, ale jednocześnie rozpoczęło sądową walkę o przywrócenie poprzedniej nazwy.
Urzędnicy, włodarza miasta, ale też zwykli mieszkańcy przekonywali, że data 23 Lutego to przede wszystkim data zakończenia niemieckiej okupacji, która stanowiła bezpośrednie zagrożenie życia dla mieszkańców. Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że nazwa 23 Lutego nie propaguje komunizmu, a w związku z tym nie podlega dekomunizacji.
Wojewoda nie uznał tego wyroku i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W listopadzie została ona jednak oddalona, a to otworzyło drogę do przywrócenia nazwy ulicy. Teraz tabliczki z nazwą 23 Lutego pojawiły się już w mieście.
Jednocześnie prezydent Jacek Jaśkowiak obiecał, że wspólnie z Radą Miasta będzie pracował nad godnym upamiętnieniem por. Janiny Lewandowskiej.
Najpopularniejsze komentarze