Reklama
Reklama

Cegielski podjął współpracę z Hyundaiem. Spółki chcą wyprodukować polsko-koreański czołg

fot. HCP
fot. HCP

Jeśli Siły Zbrojne RP zdecydują się na wybór polsko-koreańskiego czołgu, budowa prototypu pojazdu mogłaby nastąpić w drugiej połowie 2019 r.

Już w ubiegłym roku spółka H. Cegielski-Poznań S.A. ogłosiła swój powrót do produkcji zbrojeniowej. Na pierwszy, nomen omen, ogień, poszedł ciężki pojazd wielozadaniowy (samochód opancerzony) Husar 4x4. Został on zaprezentowany na zeszłorocznych targach MSPO odbywających się w Kielcach.

W tym roku - jak donosi portal Defence24.pl - zaprezentowano też makietę czołgu K2PL i poinformowano o zawarciu porozumienia o współpracy z koreańską Hyundai Rotem Company, w celu wspólnego oferowania tej platformy. - Po wstępnej ocenie możliwości polskiego rynku zbrojeniowego i zapoznaniu się z oczekiwaniami wojska obie firmy oceniają, że w wypadku wyboru ich oferty rozpoczęcie budowy prototypu może nastąpić w drugiej połowie 2019 roku, a faza badawczo-rozwojowa potrwałaby do roku 2022 - czytamy w artykule fachowego serwisu.

Nie wiadomo na tę chwilę, czy konstrukcja polsko-koreańskiego czołgu ma opierać się na rozwiązaniach opracowanych od podstaw i z dużym udziałem Koreańczyków. Przedstawiciele Hyundai Rotem Company skłaniają się raczej ku polonizacji jednego z gotowych już modeli. HCP przyświeca za to założenie, by jak najwięcej komponentów opierało się na polskiej myśli technicznej.

- Cały program produkcji i kolejno zabezpieczenia eksploatacji czy dalszej modernizacji ma nie tylko wpływać na rozwój naszego przemysłu, ale ma być istotnym elementem rozwoju gospodarczo-strategicznego kraju. Przede wszystkim jednak ma zapewnić pełne wsparcie eksploatacji nowych czołgów krajowym potencjałem przemysłowym - pisze Marek Dąbrowski z Defence24.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
11.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro