Reklama
Reklama

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o handlu w niedzielę. Koniec sklepów działających jako placówki pocztowe

fot. mat. prasowe Żabka
fot. mat. prasowe Żabka

Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Głównym celem nowelizacji jest zamknięcie w niedzielę sklepów, które do tej pory działały jako placówki pocztowe.

Obecna ustawa zakazująca handlu w niedzielę weszła w życie w marcu bieżącego roku. Bardzo szybko na nowe przepisy zareagowali przedstawiciele sieci Żabka. Duża część sklepów należących do tej sieci ma podpisane umowy z firmami kurierskimi i Pocztą Polską, które pozwalają klientom na odbiór paczek w sklepach osiedlowych -Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - informowała wówczas sieć w komunikacie prasowym. Dzięki temu sklepy mogły być otwarte w niedzielę.

Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji, a intensywne kontrole w placówkach pocztowych prowadziła Państwowa Inspekcja Pracy. Szybko okazało się, że sądy przyznają racje przedsiębiorcom. Politycy PiS zapowiedzieli, że ustawa wymaga doprecyzowania. Teraz stosowny projekt trafił już do Sejmu -Projekt nowelizacji ma spowodować, żeby sklepy Żabki nie mogły udawać placówki pocztowej - skomentował Janusz Śniadek, przedstawiciel wnioskodawców. Dodatkowo w projekcie uszczegółowiono niektóre definicje oraz dopuszczono możliwość pracy w niedzielę dla rodziny właściciela sklepu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro