Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
27 13
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
24°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
27°C 1009 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1010 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Z okazji 100-lecia niepodległości szkoła zaproponowała dzieciom pokaz dawnych szkolnych tortur: klęczenie na grochu i siedzenie w kozie

sk
środa, 7.11.2018 r.
godz. 12.14
sk | środa, 7.11.2018 r., godz. 12.14
Z okazji 100-lecia niepodległości szkoła zaproponowała dzieciom pokaz dawnych szkolnych tortur: klęczenie na grochu i siedzenie w kozie
fot. Hubert

Nietypową akcję z okazji 100. rocznicy przygotowała dyrekcja szkoły podstawowej nr 77.

Do naszej redakcji zwrócili się rodzice, zaniepokojeni opisem wydarzeń, do których miało dojść 7 listopada w placówce przy ul. Dmowskiego. "Tego dnia w szkole odbyć można będzie karę klęczenia na grochu, pobyć w kozie, czy usłyszeć dźwięk tradycyjnego szkolnego dzwonka" informowano w opisie akcji.
 
- Mimo naszego sprzeciwu, dowiedzieliśmy się od dziecka, że na korytarzu szkolnym jest już kącik, gdzie można bawić się w odbywanie kary i tablica informacyjna jak kiedyś znęcano się nad dziećmi w szkole - napisał pan Hubert.
 
Dyrektor szkoły wyjaśniła, że to element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Akcję prowadzimy przez cały rok. W jej ramach odbyły się już m.in. konkursy krasomówcze i plastyczne - powiedziała w rozmowie z epoznan.pl Anna Kończak. Na szkolnym korytarzu jest także ekspozycja opisująca bicie uczniów linijką po rękach i dyscyplinę rzemienną.
 
- To pewien element realiów ówczesnej szkoły. Przypominamy, że dzieci nie mówiły po polsku, obowiązywała pewna dyscyplina, a także określone stroje i mowa - dodała.
 
Skąd pomysł na akurat takie uświetnienie 11 listopada? - Dzieci czytają o takich karach w książkach, a my to pokazujemy - stwierdziła Anna Kończak, pytana o edukacyjny aspekt takiego działania.
 
Dyrektor przekonywała, że nikt nie zmusza dzieci do odbywania kar. - Do kozy ustawiła się długa kolejka, każdy chce w niej spędzić chociaż kilka sekund. Dzieci robią sobie zdjęcia podczas klęczenia na grochu - zapewniła.
Reklama