NBP wyemitowało okolicznościowe monety. Złotówka kosztuje 13 tysięcy złotych
Zgodnie z zapowiedziami 7 listopada do sprzedaży trafiły okolicznościowe monety wybite z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Już pod koniec października informowaliśmy na naszych łamach o niepodległościowej serii monet, które emituje w tym roku Narodowy Bank Polski. Wówczas do sprzedaży trafiły dwie monety z Ignacym Janem Paderewskim. W środę rozpoczęto sprzedaż kolejnych monet -Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, którą świętują najważniejsze instytucje państwa, organizacje i cały naród. Oto bowiem w 1918 r. − po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej cierpieniem i walką − wysiłkiem kilku pokoleń Polaków nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność i powróciła na mapę Europy. Rok 2018 to cykl wydarzeń i przedsięwzięć, które w szczególny sposób podkreślają rolę narodu i państwa w kształtowaniu współczesnej Rzeczypospolitej. Narodowy Bank Polski podjął także wiele inicjatyw, w tym emisyjnych, które wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym- pisze w folderze emisyjnym Robert Szydlik z Rady ds. numizmatycznych NBP.
NBP po raz pierwszy w historii wyemitowało monety w kształcie kuli. To złota moneta o nominale 2018 zł oraz srebrna 100 złotówka. Kolekcję uzupełnia złota moneta jednozłotowa. Złota kula wydana została w nakładzie 100 sztuk, a jej cenę ustalono na 54 tysiące złotych. Srebrnej kuli na rynek trafi 1918 sztuk, a jej wartość w dniu emisji to 2,4 tysiąca złotych. Złota złotówka została wyemitowana w nakładzie 1000 sztuk, jej cenę ustalono na 13 tysięcy złotych.