Reklama
Reklama

Wydano świętomarcińskie certyfikaty. Otrzymało je 105 producentów rogali

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza ponad setce firm przyznała status licencjonowanych wytwórców słynnych w całej Polsce przysmaków.

Certyfikat dotyczący wypieków spożywanych w Poznaniu z okazji 11 listopada tonami, wydawany jest od 2003 r. Natomiast w 2008 poznański tradycyjny przysmak trafił na listę chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Tylko firmy mogące się nim poszczycić mają prawo nazywać swój produkt mianem rogali świętomarcińskich. Ażeby go otrzymać trzeba spełnić jasno określone warunki dotyczące receptury.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Do ich wyrobu należy używać ciasta półfrancuskiego "listkującego", składającego się z: mąki pszennej, margaryny, mleka, jaj, cukru, drożdży, soli, aromatu cytrynowego. Nadzienie rogala wyrabiane zaś jest przede wszystkim z białego maku, do którego dodawane są: cukier, okruchy ciasta biszkoptowego, masa jajowa, margaryna, rodzynki, orzechy, owoce w syropie lub kandyzowane (czereśnia, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromat migdałowy. Z kolei waga nie powinna przekroczyć 250 gramów. Tej receptury przestrzega 105 piekarni. wszystkie z nich otrzymały dorocznie wydawany certyfikat.

W tym roku, kultywowana od 1891 r. tradycja została poszerzona o specjalną, poznańską edycję gry Monopoly. Na każdym banknocie używanym podczas gry będzie znajdował się rogal.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro