Reklama
Reklama

Raport NIK: Poznań wśród prymusów pod kątem udogodnień dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport dostępności przestrzeni publicznej. Na tle innych gmin, Poznań wypada bardzo dobrze.

Autorzy raportu NIK zwracają uwagę, że stolica Wielkopolski znajduje się w gronie nielicznych gmin i miast, które nie tylko prawidłowo rozpoznały potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ale również wzięły pod uwagę opinie mieszkańców: dostosowanie przestrzeni publicznej konsultowano wielokrotnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych reprezentującymi interesy osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Na plus dla Poznania przemawia także utworzenie miejskiej rady seniorów, komisji dialogu obywatelskiego oraz miejskiej społecznej rady do spraw osób z niepełnosprawnościami. Poznańscy urzędnicy, jako jedni z nielicznych w kraju, zostali kompleksowo przeszkoleni z zakresu obsługi klientów niepełnosprawnych. Biorą oni również udział w licznych warsztatach dotyczących uniwersalnego planowania przestrzeni publicznej. Ma to swoje skutki w postaci opracowania standardów dostępności dla przestrzeni publicznej. Także w tej kategorii gród Przemysła jest tutaj prymusem i wyróżnia się na tle 85% skontrolowanych gmin, które takiego planu jeszcze nie opracowały.

Innym ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych jest dostosowywanie taboru komunikacji publicznej do ich potrzeb. Autorzy raportu zwrócili też uwagę na przygotowanie budynków znajdujących się pod władaniem samorządowców do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami. Za wzorcowy przykład podano tu Zespół Szkół Specjalnych nr 101 i Bramę Poznania.

Warto zaznaczyć, że uczynienie z Poznania miasta przyjaznego dla osób niepełnosprawnych jest stałą strategią władz miasta, zarówno tych obecnie urzędujących, jak i poprzednich. W 2013 r. stolica Wielkopolski Poznań zdobył 3. miejsce w konkursie Access City Award, zaraz za Gothenburgiem i Grenoble.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro