Reklama
Reklama

Poznański grafik na nowo zaprojektuje godło Polski

fot. JakiZnakTwoj.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje lifting polskiego orła białego. To zadanie powierzono poznańskiemu grafikowi.

Przyczyną modyfikacji godła ma być dostosowanie go do wymogów dzisiejszej technologii. Orzeł biały z godła jest przedstawiony w formie rysunkowej, dlatego każdy, kto chce z niego w oficjalnej formie skorzystać, musi samemu go narysować lub bazować na fotografii. Dodatkowych problemów przysparza rzadko dziś używana paleta barw CIELUV, przez którą trudno odwzorować właściwą kolorystykę.

Jak podaje Rzeczpospolita, zadanie przeniesienia godła do rzeczywistości komputerowej i przygotowanie jego elektronicznej wersji przypadło Aleksandrowi Bąkowi, grafikowi z Poznania. Prócz opracowania księgi znaku, z dokładnymi parametrami graficznymi, będzie ono polegać na opracowaniu dwóch wersji naszego narodowego symbolu. Jedna ma być płaska, bez cieniowania, druga czarno-biała z wyraźnym obrysowaniem. Dla obu podstawą ma stać się oryginalne godło z 1927 r. stworzone przez Zygmunta Kamińskiego. Skrzydła orła będą symetryczne względem siebie, a jego łapy - żółte. W aktualnej wersji tym kolorem potraktowane zostały same szpony.

Aleksander Bąk specjalizuje się w grafice użytkowej i to nie pierwszy raz gdy zajmuje się symbolami narodowymi. Konieczność modyfikacji godła Polski podnosił już w 2011 r. - Wydaje się (...), że po ponad 20 latach od odzyskania wolności nadszedł już czas, by główne elementy identyfikacji państwa oraz właściwe instytucje państwowe, otrzymały profesjonalnie przygotowaną i ujednoliconą standaryzację wizualną - pisał na swojej stronie JakiZnakTwoj.pl poznański grafik.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro