Reklama
Reklama

Pan Peryskop z poznańskich murów Człowiekiem Kultury Roku 2018

fot. Ri3mann @ Flickr
fot. Ri3mann @ Flickr

Paradoksalnie, tegoroczny laureat wcale nie jest... człowiekiem, ale wytworem wyobraźni poznańskiego artysty ulicznego.

- W kategorii "Człowiek kultury" bezapelacyjnie, niepodważalnie i definitywnie wygrywa Noriaki - twórca Watchera (Pana Peryskopa), jednookiej postaci, która patrzy na Poznań z murów, ścian ukrytych na podwórkach, bram - donosi miejski biuletyn, informując o wynikach plebiscytu. Zwycięstwo Pana Peryskopa jest niezaprzeczalne - oddano na niego rekordowe 804 głosy. Drugi w klasyfikacji Piotr Klimek - dyrektor Teatru Animacji, kompozytor, nominowany za swój pierwszy, udany sezon na stanowisku szefa tej instytucji - uzyskał 216 głosów.

Rzeczywiście, ostatni rok dla Noriakiego był pasmem sukcesów. Jego Watcher trafił np. na drzwi wejściowe do Wydziału Kultury Urzędu Miasta, a także do kadrów... hollywoodzkiej superprodukcji. O Panu Peryskopie wspominał też przewodnik po Poznaniu zamieszczony na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian.

Za kulturalne wydarzenie roku w plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl uznana została zamkowa wystawa "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst­", zbierając 652 głosy. O drugie miejsce bój stoczyły dwa eventy, mianowicie "Festiwal Sztuka Szuka Malucha" oraz "Otwarcie filii Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach". Ostatecznie przypadło ono temu pierwszemu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro