Reklama
Reklama

Od stycznia tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Zakaz handlu dzieli Polaków, ale to wyborcy PiS częściej robią zakupy w wolne niedziele

fot. AlbanyColley/pixabay/CC0
fot. AlbanyColley/pixabay/CC0

Zakaz handlu w niedzielę zaczął obowiązywać w marcu tego roku i objął dwie niedziele w miesiącu. Od początku było jednak wiadomo, że będzie stopniowo rozszerzany. Pierwsze rozszerzenie zakazu już w styczniu.

Zakaz handlu od początku budził wiele emocji, prace nad przyjęciem stosownej ustawy trwały długo, a ostatecznie ustalono, że zakaz handlu będzie wprowadzany stopniowo. W pierwszym roku funkcjonowania będzie dotyczyły dwóch niedziel w miesiącu, w drugim trzech niedziel, a w trzecim obejmie wszystkie niedziele.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Oznacza to, że już w styczniu sklepy będą zamknięte w trzy niedziele miesiąca. Handel będzie dopuszczony tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Badanie na temat stosunku do zakazu handlu przeprowadziły wspólnie portale wp.pl oraz money.pl. Okazuje się, że zakaz ten bardzo mocno dzieli Polaków. 44% badanych popiera zakaz, 44% jest przeciwko zakazowi, a 12% nie ma zdania w tej sprawie. Po uwzględnieniu sympatii politycznych okazuje się, że zakaz popiera 70% wyborców PiS, a nie popiera zakazu 79% wyborców PO.

W ramach badania zapytano też Polaków, czy robią zakupy w wolne niedziele. Przyznało się do takich zakupów 48% respondentów. Robią oni wówczas zakupy w małych sklepach osiedlowych lub sklepach działających jako tzw. placówki pocztowe. Okazuje się jednak, że choć wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości popierają zakaz to jednocześnie częściej robią zakupy w wolne niedziele. Przyznaje się do tego 50% wyborców tej partii, a w przypadku wyborców Platformy Obywatelskiej jest to 33% badanych.

Polaków dzieli też ewentualna zmiana prawa, która miałaby ukrócić działanie tzw. placówek pocztowych. 46% badanych jest przeciwko zmianie prawa, 31% popiera zmianę, a 23% nie ma zdania w tej sprawie.

Badanie przeprowadzono na zlecenie wp.pl i money.pl w dniach 5 - 8 października na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
99.05 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro