Reklama
Reklama

Jarosław Pucek reaguje na narrację prezydenta w sprawie remontów torowisk: "Jacek Jaśkowiak o tym nie wie, czy celowo manipuluje danymi?"

fot. Jarosław Pucek @ FB
fot. Jarosław Pucek @ FB

Kandydat komitetu Dobro Miasta odniósł się do liczb, którymi chwali się urzędujący prezydent. Pucek nazywa je manipulacją.

Jarosław Pucek zwraca uwagę na rozbieżność pomiędzy tym, co Jacek Jaśkowiak mówił w wywiadzie dla Radia Poznań i co mówił podczas niedawnej debaty z Tadeuszem Zyskiem w Głosie Wielkopolskim. W pierwszym przypadku prezydent miasta mówił o tym, że jego administracja wydaje na remont torowisk "10 razy więcej". Podczas starcia z Zyskiem padły za to zupełnie inne liczby. - Przeznaczyliśmy na remonty torowisk ponad 80 mln zł, podczas gdy wcześniej rocznie przeznaczano 3 mln zł - twierdzi Jaśkowiak. To zestawienie daje sumę... 26 razy większą. Któraś z wersji musi być więc nieprawdziwa.

Jednak zarzuty Pucka sięgają dużo dalej niż do tej nieścisłości. - Mamy do czynienia z manipulacją, ponieważ prezydent Jacek Jaśkowiak doskonale wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, że za rządów jego poprzednika w budżecie miasta nie było osobnej pozycji na bieżące remonty torowisk, czyli na remonty poza dużymi inwestycjami - zaznacza były szef ZKZL. - Ta pozycja nie mogła więc z oczywistych względów urosnąć ani 10, ani 26 razy - dodaje.

Pucek przywołuje fakt, że dopiero pod koniec kadencji Ryszarda Grobelnego zdecydowano o osobnym wydzieleniu remontu torowisk w budżecie, co zostało uwidocznione w budżecie kolejnego roku, czyli już za kadencji Jacka Jaśkowiaka. I wymienia szereg inwestycji poczynionych przez administrację, której był częścią.

- W samym 2013 roku, czyli przed rozpoczęciem kadencji Jacka Jaśkowiaka, przeprowadzono łącznie 15 remontów torowisk - przypomina Pucek, przytaczając m.in. przykłady, takie jak: Hetmańska/28 Czerwca 1956, Dąbrowskiego, most Chrobrego, Małe Garbary/Estkowskiego, Wierzbięcice, Górna Wilda, Fredry. Na samą przebudowę układu torowego skrzyżowania ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i mostu Teatralnego wydano w 2013 r. 12 mln zł.

Kandydat Dobra Miasta zwraca uwagę na jedną zależność w porównaniu inwestycji obu urzędów w infrastrukturę tramwajową. - Jedna zmiana rzeczywiście jest widoczna. W odróżnieniu od poprzedników Jacek Jaśkowiak realizuje tylko bieżące remonty, a duże inwestycje w rozwój układu torowego pozostają w sferze deklaracji lub przygotowań, poza zadaniami przygotowanymi wcześniej, rondem Kaponiera i ul. Dąbrowskiego - twierdzi Jarosław Pucek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro