Reklama

Eksperci z Politechniki Poznańskiej o moście we Wronkach: "nie stwierdzono stanu bezpośrednio grożącego awarią"

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich opublikował ekspertyzę na temat stanu mostu we Wronkach przygotowaną przez specjalistów z Politechniki Poznańskiej. Ich zdaniem w chwili obecnej nie ma bezpośredniego zagrożenia awarią.

Przypomnijmy most został zamknięty pod koniec sierpnia po przeprowadzonej kontroli -Stwierdzone postępujące uszkodzenia w kontrolowanym obiekcie mogą zagrażać bezpieczeństwu życia i zdrowia ludzi. Wyniki kontroli są jednoznaczne i wymagają natychmiastowej reakcji. Nawet kilka godzin oczekiwania może doprowadzić do tragedii, dlatego oczekuję od WWINB-u podjęcia szybkich działań w tej sprawie - informował wówczas Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. Jeszcze tego samego dnia, most został zamknięty i tak jest do dziś.

W środę Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował, że znane są już wyniki ekspertyzy przeprowadzonej przez specjalistów z Politechniki Poznańskiej. Okazuje się, żenie stwierdzono stanu bezpośrednio grożącego awarią mostu we Wronkach. Poniżej publikujemy ocenę obiektu przekazaną przez specjalistów:

"Ogólny stan obiektu jest dobry, poza skrajnym przyczółkiem od strony Wronek. Stwierdzone uszkodzenia w konstrukcji i podporach (poza wskazanym przyczółkiem) nie zagrażają zmniejszeniem nośności obiektu.

Stwierdzono, że występują ruchy masowe skarp, której objawiają się zaobserwowanym już w ubiegłych latach uszkodzeniem stożka nasypu po stronie zachodniej, nadmiernym osiadaniem nasypu oraz powstaniem pęknięć i szczelin w nasypie przy przyczółku po stronie wschodniej. Dalszymi, bezpośrednimi skutkami tego zjawiska są uszkodzenia nawierzchni chodnika. Ruchy mas ziemnych wpływają negatywnie na obiekt, a szczególnie na stateczność wyżej wskazanego przyczółka.

Na wyboczenie balustrady największy wpływ ma nagrzanie konstrukcji.

Obecnie nie stwierdzono stanu bezpośrednio grożącego awarią mostu. Prowadzony monitoring wskazuje, że skarpy i obiekt są aktualnie stabilne. Ten aktualnie stabilny stan może zostać szybko zachwiany poprzez zmianę stanu gruntu oraz oddziaływania położonej w górę rzeki, przyległej skarpy Warty, gdzie obecnie stwierdzono występowanie osuwiska. Negatywny wpływ mogą mieć również dynamiczne oddziaływania ciężkich pojazdów".

Opinia została już przekazana doWielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który podejmie decyzje o dalszym sposobie funkcjonowania i użytkowania mostu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro