Reklama

Społecznicy apelują do Mateusza Morawieckiego: '19 milionów pasażerów czeka na dworzec Poznań Główny'

fot. czytelnik/archiwum
fot. czytelnik/archiwum

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania od wielu lat zajmuje się tematem poznańskiego dworca PKP. Tym razem członkowie stowarzyszenia napisali list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Członkowie Inwestycji dla Poznania wielokrotnie w ostatnich latach zajmowali się tematem poznańskiego dworca PKP. Informowali o błędach projektowych, kiepskiej jakości materiałach budowlanych używanych przy remoncie peronów 1-3. Działania społeczników przyniosły pewne efekty. Udało się wybudować brakujące schody ruchome w dół, których nie było w pierwotnym projekcie. Powstało też naziemne przejście dla pieszych, które prowadzi z przystanku tramwajowego do dworca.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Cały czas nie wiadomo choćby jaka będzie przyszłość starego budynku dworca, który zdaniem wielu specjalistów, ale też zwykłych mieszkańców znacznie lepiej spełniał swoją funkcję niż nowy budynek -W naszym mieście, niezależnie od poglądów politycznych, panuje konsensus co do tego, że dworzec Poznań Główny i jego otoczenie są po modernizacji niefunkcjonalne i wymagają poprawy. Brak wizji i jasnych wytycznych ze strony PKP S.A. w okresie współpracowania z węgierskim partnerem Trigranit, spowodowały powstanie obecnego obiektu dworcowego, który jest odizolowany od dużej części stacji, nie spełniając zatem wymaganych przez pasażerów funkcji, a także zmuszając ich do niejednokrotnej zmiany poziomów i długich wędrówek po samej stacji. Są z tym związane realne, codzienne problemy tysięcy osób, które korzystają z tego drugiego pod względem ruchu dworca kolejowego w Polsce - czytamy w piśmie skierowanym do Mateusz Morawieckiego.

Członkowie stowarzyszenia przypominają szereg deklaracji PKP, prowadzone konsultacje, które jednak nie doprowadziły do żadnych zmian na stacji Poznań Główny -Historia stosowania półśrodków w przypadku kluczowego dla całej Polski Zachodniej węzła komunikacyjnego trwa już zbyt długo - ludzie są zmęczeni fuszerką, bezmyślnością i brakiem rozwiązań, które uporządkowałyby raz na zawsze obecny bałagan, a także pozwoliły mieszkańcom być dumnym z dworca Poznań Główny. Pasażerowie czują się oszukani przez PKP, nie rozumieją wszechwładnego chaosu jaki panuje na stacji oraz niemożliwości stworzenia nowego dworca - na miarę drugiego największego węzła kolejowego w kraju. Chcielibyśmy pokazać te problemy Panu Premierowi na żywo - niefunkcjonalny obiekt i układ dworcowy, będący pomnikiem zaniedbań poprzednich władz. Wyrażamy głęboką nadzieję, że taka wizyta rozwieje wszelkie wątpliwości czy należy doprowadzić całą stację do stanu pełnej funkcjonalności - czytamy w liście.

Jednocześnie stowarzyszenie zadaje konkretne pytania:

1. Co przez ostatnie dwa lata zmieniło się w planowanej sytuacji dworca kolejowego w Poznaniu? Na jakim etapie są prace związane z przebudową starego gmachu, budową kładki (z nowego dworca w stronę ulicy Głogowskiej), tunelu (jego poszerzenia i przedłużenia w stronę Wildy) i zadaszenia peronów (4 - 6)? Czy powstanie spójny plan dla całego kompleksu dworcowo-handlowego?

2. Co przez ostatnie dwa lata zrobił dla sprawy zespół powołany przy wojewodzie wielkopolskim?

3. Dlaczego PKP S.A. nie zbudowały kładki z nowego dworca na perony części zachodniej stacji (w stronę ulicy Głogowskiej) pomimo prawnych zobowiązań, które zakładały jej budowę najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku?

4. Skąd wzięła się wspominana i przewidywana kwota remontu obiektu - około 50 mln zł? Warto w tym punkcie zaznaczyć, że remont lub przebudowa porównywalnych obiektów w innych miastach kosztowały wielokrotnie więcej. Tak mała kwota nie sugeruje, by plany przebudowy zmierzały w dobrą stronę, a także pozwala przewidywać, że projektowane rozwiązanie nie będzie kompleksowe, a znowu połowiczne. Poznań Główny, drugi dworzec w kraju pod względem liczby pasażerów, zdecydowanie zasługuje na najwyższe standardy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
16.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro