Reklama
Reklama

2017 to trzeci rok z rzędu, w którym poprawia się jakość poznańskiego powietrza

fot. UM
fot. UM

Miasto Poznań chwali się wynikami pomiaru czystości powietrza i łączy to ze swoim proekologicznym programem KAWKA.

Największymi beneficjentami zmian w jakości poznańskiego powietrza są mieszkańcy Wildy. Dotychczas stacja na Chłapowskiego notowała najgorsze wyniki z wszystkich czterech zlokalizowanych na terenie miasta. W 2014 norma dni z 24-godzinnym stężeniem pyłu zawieszonego PM10 (większymi od 50 µg/m3) została przekroczona aż o 38 dni. W ubiegłym roku były to już tylko 3 takie doby.

W ostatnich trzech latach badania wykazały wyraźną poprawę jakości powietrza w zakresie pyłów drobnych. W tym okresie nigdzie w Poznaniu nie stwierdzono przekroczenia standardów europejskich, jeśli chodzi o średnie wartości stężeń średniorocznych pyłów zawieszonych, które wynoszą 25 µg/m3 dla PM2,5 i 40 µg/m3 dla PM10.

Najlepiej sytuacja przedstawia się na Polance, gdzie stacja badawcza odnotowała spadek średniorocznych wartości stężeń pyłów PM10 z poziomu z 24 µg/m3 w 2015 r. do 22 µg/m3 w 2017 r.

Miasto poprawę czystości powietrza łączy z prowadzonym przez siebie w latach 2014-2017 programem KAWKA, który miał na celu dostosowanie systemów grzewczych używanych przez poznaniaków, do ekologicznych norm. Oznaczało to dofinansowanie wymiany starych pieców, tzw. kopciuchów. Obecnie program jest kontynuowany pod nazwą KAWKA-BIS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro