Reklama

Biskupi wzywają do abstynencji. Trwa akcja "Sto dni bez alkoholu na stulecie niepodległości"

fot. jarmoluk/pixabay/cc0
fot. jarmoluk/pixabay/cc0

Sierpień jest tradycyjnie ogłaszany przez kościół miesiącem trzeźwości. Tym razem biskupi poszli jednak dalej i zaapelowali do Polaków o powstrzymanie się od picia alkoholu przez 100 dni.

Sto dni abstynencji ma być sposobem na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości -Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. Niech będzie to 100 dni abstynencji, 100 dni abstynencji na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - zachęca bp Tadeusz Bronakowski.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Zdaniem biskupów troska o trzeźwość jest fundamentem walki o niepodległość, a alkoholizm stanowi zagrożenie dla narodu -Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków. Chcemy być społeczeństwem praworządnym, a tymczasem nadużywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników popełniania przestępstw, zwłaszcza tych najcięższych - czytamy w apelu biskupów.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że statystyczny Polak spożywa rocznie 9,37 litrów czystego spirytusu. Najczęściej Polacy piją piwo (58,4%), wyroby spirytusowe (34,2%) oraz wina i miody pitne (7,4%). W 2014 roku (najnowsze dane PARPA) wartość sprzedanego w Polsce alkoholu wyniosła prawie 35 mld złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro