Reklama

Lotnisko w Radomiu upadło, a PPL... chce je rozbudować za setki milionów złotych

By Rafał T - http://fotopolska.eu/633639,foto.html, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42848498

Lotnisko w Radomiu od dawna jest obiektem drwin całej Polski i właśnie złożyło wniosek o upadłość. Mimo to urzędnicy przekonują, że czeka je świetlana przyszłość.

Kosztowny obiekt okazał się niewypałem. Linie czarterowe wolą latać z względnie blisko położonej Warszawy, a pas startowy jest za krótki dla samolotów Wizz Aira czy Ryanaira.

Jak informuje TVN24, do sądu trafił właśnie wniosek o upadłość lotniska. Nie oznacza to jednak końca obiektu, bo wkrótce przejmie go Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", które już planuje inwestycje na 400 milionów złotych. Chodzi o budowę nowego terminala i przedłużenie pasa startowego.

Skąd te wydatki? Radom ma odciążyć warszawskie lotnisko Chopina, które w 2020 może osiągnąć maksymalną wydajność. Problem w tym, że portem nie są zainteresowani operatorzy czarterowi i tanie linie. - To jest port, który jest zbyt daleko od Warszawy i tam po prostu fizycznie pasażerów będzie dokładnie tyle samo, ile w tej chwili chce latać, czyli właściwie nikt stamtąd nie chce latać - powiedział TVN24 Grzegorz Polaniecki z zarządu Enter Air.

Radom pokonał w rywalizacji o miano alternatywy dla Okęcia znacznie bliższy Warszawie Modlin. Według wielu ekspertów to właśnie to ostatnie lotnisko powinno przejąć loty czarterowe i niskokosztowe. Innego zdania jest PPL, opierające się na ekspertyzie mówiącej o mniejszych kosztach rozbudowy obiektu w Radomiu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
32.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro