Reklama
Reklama

Zdjęcia z zakładowego archiwum Poznańskiej Palarni Kawy Astra trafiły do sieci

fot. Astra/CYRYL Poznań

Do zbiorów cyfrowego repozytorium CYRYL trafiły kolejne zdjęcia pokazujące kawałek historii naszego miasta. Tym razem są to zdjęcia z zakładowego archiwum Poznańskiej Palarni Kawy Astra.

Choć działalność Poznańskiej Palarni Kawy Astra na terenie Poznania już się zakończyła, to zakład na stałe wpisał się w historię naszego miasta -Prawdopodobnie w latach 60. XX wieku umieszczono w nim paczkarnię kawy należącą do społemowskiego Przedsiębiorstwa Obrotu Spożywczymi Towarami Importowanymi Oddział w Gdyni. W 1977 roku utworzono tu Zakład Palenia i Paczkowania Kawy w Poznaniu. W 1992 roku zakład się usamodzielnił i funkcjonował pod nazwą POSTI do czasu, kiedy w sierpniu 1994 roku stał się własnością Spółki Pracowniczej i przyjął nazwę Astra, pod którą działa do dzisiaj, chociaż po drodze kilka razy zmieniał właścicieli. W 2018 roku palarnia kawy opuściła Poznań i przeniosła się do Starczanowa koło Nekli. Przy Garbarach pozostały puste budynki i przestarzałe maszyny, które w nowym miejscu zostały zastąpione nowoczesnymi urządzeniami spełniającymi wymogi produkcji w nowej technologii - przypomina Danuta Bartkowiak z serwisu CYRYL.

To właśnie na stronach serwisu CYRYL można znaleźć kolekcję zdjęć z zakładowego archiwum. Wybrane zdjęcia prezentujemy w naszej galerii, a wszystkie można obejrzeć w tym miejscu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro