Reklama
Reklama

ZDM wprowadza na przejścach dla pieszych ułatwienia dla niewidomych i niedowidzących

fot. ZDM
fot. ZDM

Prócz już teraz funkcjonujących przejść przyjaznych dla osób z dysfunkcją wzroku, do końca lipca powstać mają kolejne.

Od jakiegoś czasu w wybranych miejscach Poznania instalowane są specjalne urządzenia akustyczne, które mają pomóc w przejściu przez jezdnię osobom niewidomym. Wyposażone są one w głośniki emitujące dźwięk naprowadzający osobę niewidomą na sygnalizator, a także przyciski o dodatkowych funkcjach. Wraz z dotknięciem przycisku, pieszy jest o tym informowany pojedynczym dźwiękiem, a po zapaleniu się zielonego światła przycisk zaczyna wibrować. Z boku urządzenia znajdują się trójwymiarowe piktogramy prezentujące topografię przejścia dla pieszych. Mają one za zadanie informować pieszego z dysfunkcją wzroku ile pasów jezdni ma do pokonania, czy po środku znajduje się wyspa, a jeżeli tak to czy jest na niej kolejny sygnalizator z przyciskiem. Urządzenie przekazuje także informacje o tym, z której strony nadjeżdżają samochody.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Lokalizacja specjalnych przejść była konsultowana z działającymi w Poznaniu związkami zrzeszającymi osoby niewidome z niepełnosprawnościami. Sygnalizacja akustyczna działa już m.in. na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego oraz Pułaskiego i al. Wielkopolskiej. Do końca lipca pojawić się mają one także na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej z Serbską. W planach jest stworzenie kolejnych, na których wykonanie już rozpisano postępowanie przetargowe. Chodzi o skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Fredry oraz ul. Hetmańskiej i ul. Arciszewskiego. Szacowany czas realizacji nowych przejść to koniec września.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro