Coraz więcej Polaków ogłasza bankructwo. "Upadłości konsumenckich będzie coraz więcej"
Tylko w pierwszej połowie tego roku 3259 Polaków zbankrutowało, a eksperci przewidują, że liczba upadłości będzie wzrastała.
Dane o upadłościach konsumenckich zebrał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do czerwca sądy ogłosiły bankructwo 3259 konsumentów -Spodziewam się, że upadłości konsumenckich będzie coraz więcej - w 2018 r. ponad 6,5 tys. Oznaczałoby to wzrost o blisko 18 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy ogłoszono upadłość 5,5 tys. osób - komentuje w rozmowie z Pulsem Biznesu Jarosław Nowrotek, prezes COIG.
Zdaniem prezesa to wciąż niewiele, bo poważne problemy z regulowaniem zobowiązań ma nawet 2 mln Polaków. Jarosław Nowrotek szacuje, że wkrótce sądy będą ogłaszały nawet dziesięć tysięcy upadłości konsumenckich rocznie. Sprzyjać temu ma między innymi liberalizacja przepisów, nad którą pracuje resort sprawiedliwości. Według nowych przepisów, sąd nie będzie mógł odmówić upadłości osobom, które umyślnie doprowadziły się do bankructwa.
Z danych opublikowanych przez Puls Biznesu wynika, że w tym roku zbankrutowało1814 kobiet i 1445 mężczyzn. Najmłodszy bankrut miał 12 lat, a najstarszy 51 lat. Najwięcej upadłości ogłoszono na terenie województwa mazowieckiego (678), śląskiego (409) oraz małopolskiego (252). Najmniej upadłości jest w województwach lubuskim i lubelskim.
Najpopularniejsze komentarze