Reklama
Reklama

Coraz więcej Polaków ogłasza bankructwo. "Upadłości konsumenckich będzie coraz więcej"

fot. TygZam/pixabay/cc0
fot. TygZam/pixabay/cc0

Tylko w pierwszej połowie tego roku 3259 Polaków zbankrutowało, a eksperci przewidują, że liczba upadłości będzie wzrastała.

Dane o upadłościach konsumenckich zebrał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do czerwca sądy ogłosiły bankructwo 3259 konsumentów -Spodziewam się, że upadłości konsumenckich będzie coraz więcej - w 2018 r. ponad 6,5 tys. Oznaczałoby to wzrost o blisko 18 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy ogłoszono upadłość 5,5 tys. osób - komentuje w rozmowie z Pulsem Biznesu Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Zdaniem prezesa to wciąż niewiele, bo poważne problemy z regulowaniem zobowiązań ma nawet 2 mln Polaków. Jarosław Nowrotek szacuje, że wkrótce sądy będą ogłaszały nawet dziesięć tysięcy upadłości konsumenckich rocznie. Sprzyjać temu ma między innymi liberalizacja przepisów, nad którą pracuje resort sprawiedliwości. Według nowych przepisów, sąd nie będzie mógł odmówić upadłości osobom, które umyślnie doprowadziły się do bankructwa.

Z danych opublikowanych przez Puls Biznesu wynika, że w tym roku zbankrutowało1814 kobiet i 1445 mężczyzn. Najmłodszy bankrut miał 12 lat, a najstarszy 51 lat. Najwięcej upadłości ogłoszono na terenie województwa mazowieckiego (678), śląskiego (409) oraz małopolskiego (252). Najmniej upadłości jest w województwach lubuskim i lubelskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro