Reklama
Reklama

Jeżycki skwer będzie nosił imię Trzech Tramwajarek, tragicznych ofiar Czerwca '56

fot. Archiwum IPN Poznań
fot. Archiwum IPN Poznań

Na wtorkowej sesji radni uchwalili, że bezimienny dotąd skwer u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego będzie miał swoje patronki, słynne tramwajarki.

Pomysł, by skwer nazwać ku czci Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej, był inicjatywą Fundacji Kochania Poznania. Nowe patronki placyku były uczestniczkami poznańskiego Czerwca "56 i zostały uwiecznione na jednej z najsłynniejszych fotografii z tamtych zajść. To one w swoich uniformach konduktorek niosły biało-czerwony sztandar na czele pochodu, przekonane o tym, że władza, jakakolwiek by nie była, nie zdecyduje się strzelać do kobiet niosących polską flagę. Niestety strzały padły. W ich wyniku Helena Przybyłek nigdy nie stanęła już na własnych nogach.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Strzały oddane w kierunku bezbronnych kobiet rozsierdziły tłum i stały się zarzewiem późniejszych walk. Wydarzyło się to w czwartek 28 czerwca 1956 roku, ten dzień nazwano Czarnym Czwartkiem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.28 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro