Reklama

Poznańscy naukowcy na tropie... kleszczy. Doszli do zaskakujących wniosków

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Na leśnych ścieżkach aż siedem razy łatwiej o złapanie kleszcza niż w zaroślach - do takiego wniosku doszedł zespół badaczy z Poznania i Koszyc.

Naukowcy z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach i Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach, a także z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podzielili się wynikami swoich badań na łamach specjalistycznego periodyku "Annals of Agricultural and Environmental Medicine". Ich teza jest efektem kilkumiesięcznych obserwacji prowadzonych od marca do grudnia w Tatrach Wysokich na Słowacji oraz na równinach Krasu Słowackiego w południowo-wschodniej części kraju.

Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu - bo Twoje zdrowie zasługuje na najlepszą opiekę. Blisko morza. Blisko zdrowia. Blisko Ciebie. Zarezerwuj już dziś! www.subaltyk.pl
REKLAMA


Częstotliwość występowania kleszczy badano za pomocą metody, która polega na przeciągnięciu przez las białej płachty (w 40 miejscach) i sprawdzeniu, ile pasożytów zebrała. Przyniosła ona zaskakujące wnioski.

- Wbrew intuicji, idąc przez las, lepiej przedzierać się przez krzaki niż wykorzystywać ścieżki, po których chodzą zwierzęta. Na ścieżkach tych jest aż siedem razy więcej kleszczy niż obok w zaroślach - mówi w rozmowie z TVNMeteo.pl doktor Krzysztof Dudek, pracujący przy badaniach.

Za taki stan rzeczy odpowiada dążność kleszczy do pasożytowania na dzikich zwierzętach, które nie przemieszczają się wcale w sposób chaotyczny, ale udeptanymi ścieżkami. Ścieżkami, które tym samym stają się żerowiskiem dla kleszczy.

Choć wyniki badań polsko-słowackiego zespołu wydają się trywialne, mają bardzo ważkie zastosowanie. Dzięki nim wiadomo, że bezpieczniej jest przedzierać się przez las zaroślami, niż chodzić udeptanymi ścieżkami.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Dla jednego powiatu w naszym regionie
21℃
16℃
Poziom opadów:
5.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro