Reklama
Reklama

Trwa miejski program szczepień przeciwko HPV. Wirus może powodować nowotwory

Młodzi mieszkańcy Poznania mogą skorzystać z miejskiego programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

HPV odpowiedzialne jest m.in. za nowotwory szyjki macicy, a także raka odbytu, sromu, pochwy czy głowy i szyi. Szacuje się, że nawet 80 proc. populacji może mieć w takcie swojego życia kontakt z tym wirusem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Rocznie z programu szczepień korzysta ok. 2 tysięcy poznaniaków. Obecnie objęte są nim roczniki 2003-2005, a od kilku lat szczepionkę podaje się także chłopcom.

- Do realizujących szczepienia placówek wpływają jednak prośby o możliwość zaszczepienia dziewcząt z roczników 2001 i 2002, dla których program profilaktyki został już zakończony. W związku z tym miasto wprowadziło dodatkowe możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień. Żeby z nich skorzystać, wystarczy udokumentować, że z przyczyn zdrowotnych nie miało się możliwości udziału w programie we wcześniejszych latach. Kolejnym warunkiem umożliwiającym bezpłatne zaszczepienie się przeciwko HPV jest występowanie choroby nowotworowej w rodzinie - informuje urząd miasta.

Urzędnicy zachęcają, żeby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 29 maja. Pozwoli to zachować schemat szczepień i skorzystać z pełnego cyklu do końca roku.

By to zrobić, należy osobiście lub telefonicznie zgłosić się do realizatora programu: przychodni Edictum sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, tel. 61 8470454. Zaszczepić można się w 16 placówkach na terenie Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro