Sprawa Ziętary: prokuratura oskarżyła dwie osoby o porwanie i pomoc w zabójstwie
Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi R. i Dariuszowi L.
Obaj mężczyźni mają mieć związek z zabójstwem dziennikarza Jarosława Ziętary. Zarzuca się im uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary.
Śledczy wciąż prowadzą działania związane z ustaleniem tożsamości bezpośrednich sprawców zabójstwa Ziętary, a także odnalezieniem miejsca ukrycia ich zwłok.
Mirosław R. i Dariusz L. byli w talach 90. pracownikami Elektromisu, którym w swojej pracy interesował się dziennikarz. Obaj nie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia sprzeczne z ustaleniami śledztwa. Grozi im od 8 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.
- Śledztwo przeciwko Mirosławowi R. i Dariuszowi L. zostało nieprawomocnie umorzone postanowieniem z dnia 31 grudnia 2015 roku przez byłą Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie, która to decyzja została zaskarżona. Analiza materiałów postępowania oraz argumentacji podniesionej w pisemnym zażaleniu legła u podstaw podjęcia przez Zastępcę Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji decyzji z dnia 14 kwietnia 2018 roku o dalszym prowadzeniu postępowania przeciwko wskazanym wyżej osobom oraz w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym, pisał o aferach gospodarczych. Zaginął w drodze do pracy 1 września 1992 roku. Zdaniem prokuratury został porwany i zamordowany, nigdy jednak nie odnaleziono jego ciała. Przed poznańskim sądem toczy się obecnie proces Aleksandra G., oskarżonego o podżeganie do pozbawienia wolności i zabójstwa.