Reklama
Reklama

“Historia roślin i grzybów psychoaktywnych", czyli nietypowe seminarium w muzeum... rolnictwa

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Seminarium zaplanowane na 16 maja w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest wstępem do zaprezentowania unikalnej wystawy pod tym samym tytułem.

Zarówno ekspozycja, jak i poprzedzające je seminarium jest podsumowaniem ponad dwuletniej pracy zespołu liczącego ponad 30 naukowców z uczelni wyższych i instytutów z całej Polski, lekarzy, pisarzy, podróżników, dziennikarzy. Naukowcy zgłębiali temat roślin i grzybów psychoaktywnych, tak, by dać zainteresowanym możliwie najbardziej rzetelne kompendium wiedzy, pod kątem ich roli i wpływu na życie społeczności w różnych okresach rozwoju ludzkości, rejonach świata, kulturach. Ekspozycja ma także dostarczyć wiedzę odnośnie aktualnych zagrożeń związanych z uzależnieniem od narkotyków, leków, parafarmaceutyków, używek.

Jak czytamy w notce informującej o seminarium i wystawie pod tym samym tytułem - Ekspozycja wyjaśni zwiedzającym dlaczego "...Wojski zbierał muchomory...", wokół nas jest "...cicho jak makiem zasiał" oraz za sprawą jakiego "lulka" było tak wesoło w karczmie "Rzym" skąd Twardowski odleciał na kogucie w podróż kosmiczną.

Prelegentami podczas seminarium będą: prof. Ryszard Kozłowski, dr Anna Hoffmann-Aulich (Uniwersytet Zielonogórski), prof. Krzysztof Grzywnowicz (UMCS Lublin), dr Piotr Klepacki (Uniwersytet Jagielloński), lek. med. Marcin Kubecki, dr Magdalena Hurkacz (UM Wrocław), prof. Łukasz Łuczaj (Uniwersytet Rzeszowski) oraz red. Piotr Metz (Polskie Radio Program III

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro