Reklama

Kilkudziesięciu chętnych na zaprojektowanie kładki Berdychowskiej

Pierwszy projekt, który zakładał wykorzystanie kratownic ze Starołęki | fot. Demiurg
Pierwszy projekt, który zakładał wykorzystanie kratownic ze Starołęki | fot. Demiurg

Pomysł budowy kładki, która połączy Stare Miasto, Ostrów Tumski i Berdychowo pojawił się już jakiś czas temu. Początkowo planowano wykorzystanie kratownic z dawnego mostu kolejowego, ale pomysł został oprotestowany przez różne środowiska, a miasto zdecydowało się na ogłoszenie konkursu na projekt kładki.

Kładka ma służyć pieszym i rowerzystom w sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy Starym Miastem a Berdychowem - Tzw. kładka berdychowska wpisuje się w strategię na rzecz Warty, która przewiduje powstawanie kładek, dzięki którym nadwarciańskie tereny będą aktywizowane. Już teraz, dzięki powstawaniu kolejnych odcinków Wartostrady, zachęcamy mieszkańców Poznania do przyjścia na rzekę. Budowa tej kładki jeszcze bardziej uatrakcyjni tereny nad Wartą - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Początkowo planowano do budowy kładki wykorzystać kratownice z dawnego mostu kolejowego na Starołęce, ale pomysł został oprotestowany przez społeczników i architektów. Uzasadniali oni, że ciężkie, stalowe kratownice nie pasują do lekkiej kładki pieszo-rowerowej i zaburzą istniejący nadwarciański krajobraz. Ostatecznie miasto zdecydowało o ogłoszeniu konkursu na projekt kładki. Zainteresowanie konkursem wyraziły 44 podmioty, a ostatecznie 22 z nich złożyły prace konkursowe -Pięćdziesięcioprocentowy stosunek wpływu prac do nadesłanych zgłoszeń, to wartość przewyższająca trendy panujące obecnie na rynku. Zazwyczaj jedynie 30-40 procent zgłoszeń ma swoje pokrycie w złożonych ostatecznie pracach koncepcyjnych -komentuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Teraz do oceny nadesłanych prac przystąpi komisja konkursowa, która wyłoni zwycięzcę. Będzie on miał 360 dni na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Kolejne 24 miesiące zarezerwowano na prace budowlane. Zwycięska koncepcja zostanie nagrodzona kwotą 50000 złotych brutto. Autorzy koncepcji, które zajmą odpowiednio drugie i trzecie miejsce, otrzymają po 25 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro