Reklama
Reklama

System PEKA ma już cztery lata. Czas na zmiany? Pytamy ZTM o płatność kartą płatniczą lub telefonem za przejazd

Choć wdrożeniu systemu PEKA towarzyszyło wiele kontrowersji, to dziś system jest raczej chwalony przez poznaniaków. Niektórzy zastanawiają się jednak, co dalej? Pojawiają się takie pomysły jak płatność kartą bankową czy nawet telefonem.

System PEKA zaczął działać w lipcu 2014 roku. Początkowo jego uruchomieniu towarzyszyło wiele problemów, ale ostatecznie udało się je rozwiązać, a dziś trudno sobie wyobrazić życie w Poznaniu bez karty PEKA. Karta daje możliwość korzystania z biletów okresowych i jednorazowych, wypożyczania rowerów miejskich, korzystania z parkingów Park&Ride i wiele innych udogodnień. Jeden z naszych czytelników zastanawia się nad technicznym rozwojem systemu - System PEKA działa od czterech lat i właściwie trudno mu coś dziś zarzucić. Wydaje mi się jednak, że pora już zacząć myśleć o jego rozwoju. W innych miastach wprowadza się choćby możliwość płatności za przejazdy zbliżeniową kartą płatniczą. Taki system działa w Londynie, Wrocławiu, a testowany był w Łodzi. To ogromne ułatwienie, które praktycznie usuwa problem braku możliwości zakupu biletu - pisze pan Piotr.

O plany miasta odnośnie rozwoju systemu PEKA zapytaliśmy ZTM -Prowadząc dialogi techniczne zapoznano się m.in. z systemami umożliwiającymi płatności kartą zbliżeniową w autobusach i tramwajach. W ocenie ZTM, system PEKA jest bezpieczniejszy dla pasażera i oferuje większe możliwości niż zaprezentowane rozwiązanie. ZTM nie planuje w chwili obecnej rozwiązania na wzór wrocławski, aczkolwiek rozważane są np. rozwiązania umożliwiające płatność kartą płatniczą za jednorazowy przejazd poprzez zakup biletu papierowego w biletomacie mobilnym znajdującym się w pojeździe - informuje Agnieszka Smogulecka z biura prasowego.

Pan Piotr dziwi się też, że do dziś nie powstała aplikacja na telefony komórkowe, która pozwalałaby na sprawne zarządzanie kontem PEKA, jego doładowywanie, a przy wykorzystaniu technologi NFC pozwoliłaby nawet na opłacanie podróży za pomocą telefonu. Niestety również w tym wypadku nie mamy dobrych wiadomości -Rozwiązanie związane z technologią NFC nie jest obecnie preferowane. W tego typu zastosowaniach widzimy potencjał, ale również musimy brać pod uwagę możliwe zagrożenia. Ewentualne wdrożenie wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia wielu prób na różnych urządzeniach i oprogramowaniu, zarówno po stronie urządzeń systemu PEKA, jak i telefonów komórkowych oraz wykorzystywanych aplikacji. Projekt dodatkowo wymuszałby konieczność modyfikacji bądź wymiany obecnych czytników PEKA, których liczba przekracza 5 tysięcy - wyjaśnia Smogulecka i dodaje, że pasażerowie już dziś mogą kupować bilety jednorazowe poprzez aplikacje pięciu różnych operatorów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro