Reklama
Reklama

Dziura w ustawie o zakazie w handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę

fot. mat. prasowe Żabka
fot. mat. prasowe Żabka

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę nieustannie budzi kontrowersje. W tym tygodniu poinformowano, że już wkrótce w niedziele otwarte będą sklepy sieci Żabka. Będą one wykorzystywały przepis, który pozwala na otwieranie punktów pocztowych.

Na pomysł obejścia przepisów wpadła sieć Żabka, a poinformował o nim portal Wiadomości Handlowe -Sklepy Żabka rzeczywiście w większości stanowią placówki pocztowe w rozumieniu prawa ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanej we współpracy z Pocztą Polską - poinformowała sieć w komunikacie prasowym. Ze strony internetowej dowiadujemy się, że sieć współpracuje między innymi z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Ta współpraca pozwala na potraktowanie sklepów Żabka jako placówek pocztowych, bo ustawodawca nie zastrzegł - tak jak choćby w przypadku kwiaciarni - że usługi pocztowe muszą być działalnością wiodącą.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Przedstawiciele sieci zapewniają, że nie jest to sposób na obejście przepisów, bo współpraca z operatorami pocztowymi trwa od wielu lat i była wielokrotnie komunikowana w mediach. Z informacji portalu Wiadomości Handlowe wynika, że rozpoczęto już dystrybucję naklejek z napisem "placówka pocztowa", a od najbliższej wolnej niedzieli wszystkie sklepy powinny być czynne.

Sprawie przyjrzał się jednak portal money.pl i okazuje się, że decyzja Żabki może być rewolucyjna dla całego rynku, bo wiele sklepów ma umowy z firmami kurierskimi -To może być prawdziwa fala. Nikogo nie powinno dziwić, że przedsiębiorcy wykorzystają każdą możliwość, by uczciwie zarabiać. Ustawa o zakazie handlu jest zła i dziurawa, więc takie kwiatki i dziury mnie nie dziwią - mówi w rozmowie z money.pl Andrzej Faliński, który przez siedemnaście lat był dyrektorem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Już trzy lata temu sieć Carrefour rozpoczęła współpracę z kurierem UPS. Do tej pory usługa nie była oficjalnie komunikowana w mediach, ale nowa sytuacja może sprawić, że również sklepy francuskiej sieci staną się punktami pocztowymi. Usługi dla firm kurierskich świadczą też niektóre sklepy w sieciach PSB Mini-Mrówka, Lewiatan, a także wiele sklepów nie należących do żadnej sieci. Nawet jeśli dziś sklepy jeszcze nie prowadzą takiej działalności, to podpisanie stosownych umów z firmami kurierami jest bardzo proste, a firmy chętnie je podpisują, bo dzięki temu minimalizują ilość paczek niedoręczonych.

Walkę z takimi praktykami zapowiada Solidarność, która zleci analizę sytuacji prawnej, a jeśli będzie to konieczne, podejmie odpowiednie działania -Jeżeli będzie taka potrzeba, to będziemy wnioskować o nowelizację ustawy. Moim zdaniem jest to ewidentne obejście przepisów, ale zgody na to z pewnością nie będzie - mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro