Reklama
Reklama

Polskie szkoły na Białorusi zostaną zrusyfikowane

Centrum Grodna By Andrej Kuźniečyk - Horadnia. Central square, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16272763
Centrum Grodna By Andrej Kuźniečyk - Horadnia. Central square, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16272763

Projekt zakładający rusyfikację polskich szkół trafił już do białoruskiego parlamentu.

Jak informuje "Rzeczpospolita", choć na Białorusi mieszka kilkaset tysięcy Polaków, to mają oni do dyspozycji zaledwie dwie polskie szkoły: w Grodnie i Wołkowysku. Obie wybudowano w latach 90. za polskie pieniądze, a władze w Mińsku wielokrotnie usiłowały wprowadzić do nich język rosyjski.

Teraz może to się udać. W białoruskim parlamencie jest już ustawa "o edukacji", zakładająca, że przedmioty takie jak historia Białorusi, wiedza o społeczeństwie i geografia Białorusi będą wykładane w jednym z dwóch języków państwowych. Najpewniej będzie to rosyjski, ponieważ białoruskim posługuje się jedynie 13 proc. uczniów szkół średnich.

Lista przedmiotów wykładanych w rosyjskim może być jeszcze większa. Ustawa zostawia taką możliwość władzom lokalnym, a w obwodzie grodzieńskim od dawna szykanuje się naszych rodaków, m.in. przez zmniejszanie liczby klas pierwszych w polskich szkołach, co zmusza dzieci do nauki w języku rosyjskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
17.66 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro