Reklama

Platforma Obywatelska i Nowoczesna stworzą wspólne listy wyborcze w Poznaniu

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Po wielu miesiącach spekulacji Platforma Obywatelska i Nowoczesna zdecydowały, że w Poznaniu stworzą wspólną listę wyborczą, a kandydatem na prezydenta zostanie Jacek Jaśkowiak.

Dyskusje o wspólnej liście Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz poparciu dla Jacka Jaśkowiaka trwały od wielu miesięcy. Kontrowersje budziła między innymi obecność w Nowoczesnej osób kojarzonych z poprzednim prezydentem Ryszardem Grobelnym oraz krytyka Jacka Jaśkowiaka, od której wcześniej nie stronili działacze Nowoczesnej. Okazało się jednak, że przeszkody udało się pokonać, a zawarcie koalicji ogłoszono dziś w Poznaniu - To alternatywa dla złych, centralistycznych, antysamorządowych rządów PiS - mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, a wtórowała mu przewodnicząca Nowoczesnej - To właśnie z samorządów może wyjść impuls do zwycięstwa w całej Polsce - mówiła Katarzyna Lubnauer.

Oczywiście głównym punktem poniedziałkowej konwencji było namaszczenie Jacka Jaśkowiaka na kandydata na prezydenta. Nowością jest natomiast to, że w przypadku wygranej Jacka Jaśkowiaka, jego zastępcą zostanie Katarzyna Kierzek-Koperska z Nowoczesnej. Na razie nie wiadomo, jakimi obszarami miałaby się zająć nowa wiceprezydent i którego z obecnych zastępców miałaby zastąpić.

Choć dziś ogłoszono porozumienie dwóch partii, to Jacek Jaśkowiak nie ukrywał, że chciałby jeszcze szerszej koalicji z lewicą i ruchami miejskimi - To jest najlepsze dla Poznania co może być, bo wtedy rządzilibyśmy razem, bez żadnych konfliktów - mówił Jacek Jaśkowiak.

Wspólne listy wyborcze zostaną wystawione do Rady Miasta oraz Sejmiku Wojewódzkiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro