Reklama
Reklama

Poznań jednym z najmniej przyjaznych kierowcom miast w kraju [RANKING]

fot. fot. Zachariasz
fot. fot. Zachariasz

W zestawieniu przygotowanym dla portalu Oponeo.pl, wśród miast powyżej 300 tys. stolica Wielkopolski zajęła mało zaszczytne przedostatnie miejsce.

Do sporządzenia rankingu użyto danych udostępnionych przez portal Yanosik, urzędy miast, firmy ubezpieczeniowe, a także instytucje zajmujące się płatnym parkowaniem. W oparciu o te informacje, powstało zestawienie najbardziej i najmniej przyjaznych kierowcom miast w kraju. Niestety, Poznań nie ma się czym chwalić.

Słaba pozycja grodu Przemysła wynikać może z pewnej specyfiki dużych, dynamicznych miast. Wskazywałyby na to wyniki rankingu, gdzie wraz z Poznaniem ostatnie miejsca okupują Wrocław i Warszawa, przy czym ta ostatnia wypada w nim zdecydowanie najgorzej.

Miasta zostały podzielone na dwie różne kwalifikacje - miast mniejszych i większych niż 300 tysięcy mieszkańców. O pozycji miejscowości na ostatecznej liście decydowało to, jak prezentują się w poszczególnych kategoriach. Za pocieszający można uznać fakt, że w żadnej z nich Poznań nie zajął ostatniego miejsca, a w jednej nawet okazałsię najlepszy (chodzi o ceny LPG - w stolicy Wielkopolski gaz zatankujemy najtaniej).

Poznań według rankingu jest miastem, w którym - nie licząc Warszawy - zgłaszane jest najwięcej kolizji. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest to aż 11,4 w skali roku. Miasto koziołków nie należy do miejsc, w których można się szybko przemieścić samochodem. Tylko po Krakowie i Wrocławiu jeździ sięwolniej. Sytuacja nie wygląda jeszcze tak źle, w przypadku jazdy po obrzeżach miasta. W tej kompetycji Poznań zajmuje trzecie miejsce z wynikiem średniej prędkości 42 km/h. Jednak w centrum wskaźnik średniej prędkości wynosi już tylko 26 km/h. Gorzej pod tym względem jest tylko w stolicy Małopolski.

Jeśli chodzi o ceny za parkowanie, Poznań plasuje się w środku stawki. W najtańszym Szczecinie średnia opłata na podstawie pierwszych trzech godzin parkowania wynosi 2,43, a w najdroższym Gdańsku - 3,48. Nad Wartą trzeba liczyć równe 3 zł. Co ciekawe, wpływy do budżetu miasta z tytułu parkowania za rok 2016 są w Poznaniu większe zarówno od Łodzi, jak i Gdańska, gdzie ustalono wyższe ceny. Niestety, stolica Wielkopolski jest miastem, które, w przeciwieństwie do np. Krakowa i Łodzi, nie daje żadnych ogólnodostępnych ulg w parkowaniu, nie mogą też na nie liczyć przedsiębiorcy.

Symulacja przygotowana przez autorów zestawienia pokazuje też, że poznaniacy nie mają szans na najniższe ubezpieczenie samochodu. Ogół wyników pokazuje, że w tej kategorii o wiele lepiej wypadają miasta z południa Polski. Nad Wartą płaci się również jedne z najwyższych cen za paliwo. Litr bezołowiowej benzyny kosztuje tu zaledwie trzy grosze mniej niż w najdroższej Warszawie. Nieco lepiej wygląda sytuacja z olejem napędowym, ale i tutaj dystans dzielący od najtańszego pod tym względem Lublina wynosi aż 7 groszy przy litrze. Wymiana opon nad Wartą również nie należy do najtańszych.

W klasyfikacji dużych miast, powyżej 300 tysięcy mieszkańców najbardziej przyjazny kierowcom okazał się Lublin, przed Szczecinem, Bydgoszczą, Łodzią, Krakowem, Gdańskiem. Przedostatnie miejsce ex equo zająłwłaśnie Poznań z Wrocławiem, a najgorszym miejscem do siedzenia za kółkiem jest bezsprzecznie Warszawa. Wśród mniejszych miast najlepsze są za to Kielce, a najgorszy Toruń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro